Biorchestr - Io

Brněnské tříčlenné duo Biorchestr vydává u vydavatelsví Polí 5 nové album s názvem Io. Po Papučce (2009) a originálních Umakartech (2012), kteří vyšli ve speciálním formátu Compact desk game s přiloženou stolní hrou, je to již třetí řadová deska. Zároveň jde o první CD s cellistou a kontrabasistou Tomášem Jenčekem, který se zakládajícími členy kapely Alešem a Janou Pilgrovými hraje na koncertech již dva roky. To že se uskupení od minulé desky rozšířilo o jednoho člena zjistíte ve chvíli, kdy spojíte název kapely se slabikou Io.

Na albu najdete jedenáct skladeb, z nichž některé mají bezesporu potenciál hitů, ale s netriviálnímni autorskými texty a nápaditými vlastními aranžemi. Vše je zabaleno do vulkánovitého digipacku, ve kterém použili Martin Kyšperský a Petr Hegiy dětské kresby Floriána Bolomského. Io je nejžhavější měsíc Jupitera, který je plný aktivních vulkánů a na webových stránkách si můžete koupit pozemky na jeho povrchu, čímž pomůžete kapele s pokrytím výrobních nákladů.

Nová deska byla natočena ve studiu Jámor u Ondřeje Ježka a oproti starším albům Biorchestru je divočejší, zvukově bohatší a na tři hudebníky až neuvěřitelně pestrá a plná překvapení. Jedná se o mocnou dávku pozitivního existencialismu a pádnou odpovědí na povrchní rozjásanost rádiových velehitů i stylizovanou temnost rádoby articistních skladeb. Biorchestr tak pokračuje v úspěšném hledání cest neprošlapaných ve vesměs tuctovém a nudícím světě české populární hudby. Album Io svou energií léčí podzimní chmury, podporuje letní hravost a je široce rozkročeno od tanečních bítů, latiny přes tradičnější ozvuky písničkářství až po kytarově zemitější skladby.