Co je to Fair Trade?

V neposlední řadě si také zakládáme na tom, že prodáváme několik typů výrobků (vesměs káva, čaj, čokoláda etc.) se značkou Fair Trade. Ještě zdaleka ne všichnio vědí co to znamená. Začneme tedy i s osvětou :-).

Za Fair Trade stojí idea, že vlastním nákupem kupující taky rozhoduje o tom, komu peníze poputují. Je rozdíl jestli si běžnou věc koupíme v oblíbeném krámku nebo v nadnárodním supermarketu, tedy jestli dáme vydělat konkrétnímu sousedovi z ulice nebo nadnárodnímu bankéři. Myšlenka Fair Trade - spravedlivého obchodu, jde ještě dál. Cíleně směřuje k pomoci rozvojovým zemím, konkrétně přímo k výrobcům a pěstitelům, aby poskytla šanci vymanit se z bludného kruhu bídy vlastními silami a žít důstojný život. Výrobky označené značkou Fair Trade jsou samozřejmě přísně kontrolované mezinárodními komisemi. Deklarované cíle jsou tyto:

1. Zlepšit životní podmínky znevýhodněných výrobců zlepšením jejich přístupu na trh, posílením organizací výrobců, poskytnutím spravedlivých cen za výrobky a zajištěním kontinuity obchodních vztahů.

2. Rozvíjet příležitosti pro znevýhodněné výrobce, zvláště ženy a domorodé obyvatele, a chránit děti před zneužíváním v procesu výroby.

3. Zvyšovat informovanost spotřebitelů o negativním vlivu mezinárodního obchodu na výrobce tak, aby svou kupní sílu mohli využívat pozitivním způsobem.

4. Dávat příklad obchodního partnerství skrze vzájemný dialog, respekt a transparentnost.

5. Přispívat ke kampaním za změnu pravidel konvenčního mezinárodního obchodu.

6. Chránit lidská práva podporou rozvoje sociální spravedlnosti, environmentálně přijatelného chování a ekonomického zabezpečení.

Vice info na: www.fairtrade.cz

Drtivá většina těchto výrobků co máme na skladě, je díky šetrnému pěstování v certifikované kvalitě BIO. Přeložím-li to do obecně řeči, jsou tyto výrobky velice kvalitní a hlavně chutné (čemuž odpovídá i vyšší cena než je běžná v supermarketech). Za kovový peníz můžete kávu i čaj ochutnat v naší prodejně.