Druhý koncert Stimulu ve znamení souboje ticha a hluku

Stimul bude 13. října pokračovat koncerty umělců, spojujícími odlišné světy hluku a ticha. Tam je jako doma už téměř čtyři desítky let legendární japonský kytarista Keiji Haino, sekundovat mu bude italské noiseové duo My Cat Is An Alien a rakousko-kanadští minimalisti Trapist.

Stimul bude 13. října pokračovat koncerty umělců, spojujícími odlišné světy hluku a ticha. Tam je jako doma už téměř čtyři desítky let legendární japonský kytarista Keiji Haino, sekundovat mu bude italské noiseové duo My Cat Is An Alien a rakousko-kanadští minimalisti Trapist. Další podrobnosti o festivalu Stimul najdete na adrese www.stimul-festival.cz.

Keiji Haino (Jap.)
stimul_keiji_haino.jpg Pokud by se měl sestavit pomyslný panteon japonské nezávislé hudby vzešlé z jazzové improvizace a undergroundu, na předních místech by jistě figurovala jména charismatického kytaristy a vokalisty Keiji Haina. Veterán "jiné" hudby, známý především z kapel Fushitsusha nebo Vajra, ale i z mnoha spoluprací s elitou improvizované hudby, vždy znovu překvapuje svou expresivní kombinací energického kytarového noisu se spontánní improvizací i s odchylkami k psychedelii nebo k meditativnímu tichu. Jeho tradiční devízou je především prudký spád skladeb, neustále přerývaných rytmickými zlomy a náhlými erupcemi extrémní energie. K Hainovu hudebnímu projevu neoddělitelně patří jeho charakteristický vokál.
www5e.biglobe.ne.jp/~
poisonpie.com/sounds/haino/

My Cat Is An Alien (It.)
stimul_my_cat_is_an_alien.jpg Po vydání prvního dema si těchto mladých italských bratrů okamžitě všimli Sonic Youth a nabídli jim roli předskokanů na svém evropském turné. Maurizio a Roberto Opaliovi improvizují na kytary a "vesmírné hračky" - svítící paprskomety apod. Jejich táhlé skladby (ctící staré dobré psychedelické pravidlo: 1 strana desky = 1 píseň) jsou křehké, elektrizující a specificky melancholické. Objev na vzestupu, o kterém se čím dál víc mluví!
www.mycatisanalien.com

Trapist (Rak./Kan.)
stimul_trapist.jpg "Kdyby si spoluskladatelé Morton Feldman, John Cage a David Tudor chtěli založit improvizující rockovou kapelu, zněla by jako Trapist," poznamenal trefně o této skupině Peter Marsh z BBC. Skupina Trapist sdružuje dvě nejvýznačnější postavy současné rakouské improvizované scény: Martina Brandlmayra na bicí a Martina Siewerta na kytaru a elektroniku. Doplňuje je Joe Williamson z Kanady na basu. Jejich pestrobarevný hudební výraz osciluje mezi mnoha vlivy, avšak zůstává osobitý a zvukově nezaměnitelný: invenční směs improvizovaného minimalismu, space rocku, folkem ovlivněné psychedelie i noisu se pohybuje na úzké hranici mezi komponovanou rockovou skladbou a volnou improvizací.
trapist.klingt.org

podtrženo sečteno:
Stimul: Keiji Haino, My Cat Is An Alien, Trapist
13. října od 20:00, Divadlo Archa, Praha
vstupné: v předprodeji 290 Kč, na místě 350 Kč
www.stimul-festival.cz