Febiofest & Stimul uvádí: Fonal Records poprvé v ČR

Šamanství i pop, písně i noise, elektronika i hračky, freak-folk, psychedelie i minimal. To vše představí 24. března v pražském Roxy NoD tři zástupci velezajímavého finského labelu Fonal Records: songwriterka Islaja, rituální slavnost zvuku Es a improvizující přátelé Kemialliset Ystävät.

24. března se všem fanouškům invenční a ne zrovna obvyklé hudby naskytne jedinečná příležitost vidět pohromadě hned tři seskupení z katalogu finského vydavatelství Fonal Records, hned několika hudebními publicisty hlavně z okruhu týdeníku A2 a časopisu His Voice pasovaného za jeden z největších objevů minulého roku. Šamanství i pop, písně i noise, elektronika i hračky, freak-folk, psychedelie i minimal. To vše představí tři zástupci tohoto labelu: songwriterka Islaja, rituální slavnost zvuku Es a improvizující přátelé Kemialliset Ystävät. Mladí Finové z tvůrčí komunity Fonal jsou jakýmisi multimediálními šamany. Spojují svět klubové elektroniky s nádechem rituálu, rockové nástroje s neokázale duchovními písněmi. Koncert je pořádán v kooperaci průběžného festivalu jiné hudby Stimul a Febiofestu, na němž zástupci Fonal records o den dříve (23.3.) představí i svou filmovou tvorbu.

navštivte:
www.stimul-festival.cz
www.febiofest.cz


Fonal Records

fonal_logo V Tampere usazený a v roce 1995 založený label Fonal pod svými křídly sdružuje několik personálně prostupných kapel, které tvoří jádro finského hudebního undergroundu. V tomto výjimečném finském vydavatelství lze vidět odraz tvůrčích kamarádství a spiklenectví, které nejpíš každý zná i ze svého okolí. Es, Islaja, Paavoharju, Shogun Kunitoki nebo Kemialliset Ystävät disponují kromě mimořádného talentu i důležitou tvůrčí posedlostí: jdou za vizí neústupněji, nebojácněji, od rané puberty do věku kolem pětadvaceti už urazili klikatou pouť. Někdy písně, jindy improvizované plochy, někdy je východiskem melodie, pak zas míří rovnou za noisem. Jejich čarodějná hudba je ztělesněním dnešní D.I.Y. vlny - od elektronických udělátek přes hraní na blízké předměty a ručně malované obaly až k filmům šéfa vydavatelství Samiho.
www.fonal.com


Islaja

fonal_islaja.jpg "Jako by PJ Harvey zpívala se Sigur Rós." (Irish Times)

Muzikantská intuice a extatický mír, s níž modeluje své amorfní písničkářství divoženka Islaja na své druhé desce Hořící slunce (Palaa Aurinkoon) jen umocňuje očekávání živého alba Blaze Mountain Recordings (vychází na Ecstatic Peace, labelu kytaristy Sonic Youth Thurstona Moora) a třetí řadové desky.
www.islaja.com


Es

fonal_es.jpg "Celému koncertu vládne skutečně jemný smysl pro rituál..." (The Wire)

Sami Sänpäkkilä aka Es je šéfem vydavatelství Fonal a spojnicí mezi mnoha hudebními, filmovými a dalšími projekty. Svou zhuštěně atmosférickou kombinací evokativního ambientu a abstraktní elektroniky dostál pověsti slovy těžko postižitelného tvůrce i klíčové persony současného skandinávského umění. Prozatímním vrcholem je jeho třetí album s krkolomným názvem Kaikkeuden kauneus ja käsittämättömyys z roku 2004.
www.escycle.com || www.myspace.com/essami


Kemialliset Ystävät

fonal_kemialliset.jpg "Prenatální songy a jejich proměna v podivné živé bytosti..." (Dusted Magazine)

Způsob, jakým dokázali Chemičtí přátelé (Kemialliset Ystävät) stvořit folkem nasáklý psychedelický vesmír ve svém lo-fi sklepení (album Kellari Juniversumi) si zasluhuje nefalšovaný obdiv. Ján Anderzén vede KY jako proměnlivé sdružení přátel, kteří společně chtějí komunikovat zvukem. Bůhvíproč většinou na podlaze, zamotaní mezi desítky digitálních efektů, vetešnických předmětů, přehrávačů terénních nahrávek a kupodivu i hudebních nástrojů, vytvářejí Ján a spol. neskutečně barevný, občas pořádně hlučný svět.
www.kemiallisetystavat.com


Podrtženo sečteno:
Fonal Records: Islaja / Es / Kemialliset Ystävät
24.3. od 19:30, Experimentální prostor ROXY / NoD - Dlouhá 33, Praha 1
Vstupné předprodej: 180 CZK, Vstupné na místě: 220 CZK

PS: Tento koncert bude živě vysílán na internetovém rádiu Lemurie stream.node9.org/live.sdp (Lo-fi, QuickTime, 320x240, 250 kbps)

text + foto: festival Stimul