Federsel digest

Hnusných věcí je vždycky víc, anebo si jich možná víc všímáme, začnu teda jednou z největších ohavností, jaké jsem v poslední době viděl. O víkendu jsem na návštěvě náhodou shlédl část pořadu Česko Slovensko má talent. Přehlídka bizarních dovedností (slovo “talent” v názvu soutěže je minimálně nadnesené)...

Hnusných věcí je vždycky víc, anebo si jich možná víc všímáme, začnu teda jednou z největších ohavností, jaké jsem v poslední době viděl. O víkendu jsem na návštěvě náhodou shlédl část pořadu Česko Slovensko má talent. Přehlídka bizarních dovedností (slovo “talent” v názvu soutěže je minimálně nadnesené) a příležitost sborově se vysmívat nedostatečně disponovaným soutěžícím. Zchytralá porota, která chce vidět perfektní vystoupení, co by obstálo i v Las Vegas. Paní, která poprsím rozbíjí plechovky od piva a baseballové pálky. Freak show a casting na budoucí celebrity v jednom. Představil jsem si že by svůj talent před české a slovenské porotce šel představit třeba John Cage. Vypískali by ho asi po dvaceti vteřinách.

Proti podobným strašlivostem je vždy třeba mít po ruce protijed. K tomuto účelu nám dobře poslouží skupina The Shaggs, o které Frank Zappa kdysi prohlásil, že je lepší než Beatles:

Na výletě v lese se mi, nevím proč, vrazila do hlavy píseň Karla Plíhala Taxík a po zbytek dne ji ne a ne dostat z hlavy ven. S tím se většinou nedá nic dělat, jen se se zážitkem podělit s ostatními a škodolibě doufat, že se taky nakazí. Písničku Taxík jsem ale na webu nenašel a tak musí stačit jiná, například tahle s Petrem Fialou:

V obchodě Rekomando jsem si zakoupil novou, zcela nehranou desku skupiny Garáž, The best of Garáž , která obsahuje vložený list s kultovním rozhovorem s názvem Jesus, I am Tony. Myslím, že Tony Ducháček je jediná opravdová rocková hvězda! Vzpomínám si, jak jsem zmíněný rozhovor četl někdy v osmnácti poprvé a nerozuměl ničemu. Tony v tomhle fantastickém rozhovoru zmiňuje, že na stará kolena plánuje napsat knihu. Sem s ní, Tony!

Nikdy jsem nechápal, proč je u nás tak populární reggae. Nikdy se mi nelíbilo bílé reggae, ale jiné se tu logicky hrát nemůže. Tuhle mi Helena poslala video, kde hraje reggae Augustus Pablo. U takové hudby už se dá sedět na pobřeží a čekat až přijede rás Tafari Makonnen odvézt své ovečky zpět do zaslíbené Afriky.

Midi lidi v rámci propagace svého nového CD Operace Kindigo! umístili na své webové stránky výběr dvaceti nejlepších českých desek. Jejich nové CD je na sedmém místě. Vtipný počin je hodný následování. Ne pro propagaci vlastních produktů, ale pro zajímavou diskuzi nad osobním hudebním vkusem a preferencemi, kterými se od sebe všichni lišíme. Adjektivum “nejlepší” vnucuje pocit, že se jedná o objektivní výběr. Podobný výběr je ale vždy subjektivní, protože kolik hlav - tolik názorů. Mimo soutěž přikládám tedy svou vlastní českou hitparádu:

Z kopce: Big Beat
Švehlík:Studio 82
Dunaj: Dunaj
Flamengo:Kuře v hodinkách
Oldřich Janota:High fidelity
Ženy: K smrti vylekán
Garáž:The best of Garáž
Plastic People of the Universe: Egon Bondys Happy Hearts Club Banned
ASPM:Pořádný blues
Buty: Pískej si, pískej
Pražský výběr:Straka v hrsti
Vlasta Redl:Na výletě
Už jsme doma: Nemilovaný svět
Slávek Janoušek: Kdo to zavinil
Manželé: Jižák
Ivan Mládek: Dobrý den
Karel Plíhal:Karel Plíhal
Marsyas: Kousek přízně
Ivan Hlas:Ivan Hlas a Nahlas
Tři sestry: Na Kovárně to je nářez
A kdo tam ještě chybí?Určitě hodně věcí. Třeba skupina Vltava: