Festival Alternativa 2014

Skutečně zajímavá a progresivní muzika se nehraje jen v rámci jasně ohraničených žánrů. Alternativa přináší hudební dobrodružství, nečekaná žánrová setkání a hledání nových tvůrčích možností.
Díky festivalu ALTERNATIVA se v minulosti české publikum dočkalo mj. vystoupení saxofonisty Johna Zorna, zakladatele skupiny Pere Ubu Davida Thomase, britských Test Dept., slovinských Laibach, francouzských Art Zoyd, kultovní skupiny Magma v čele s bubeníkem Christianem Vanderem, legendy hnutí Rock In Oposition Univers Zero z Belgie či světoznámého avantgardisty Hectora Zazoua.
Přijďte si poslechnout unikátní hudební projekty z alternativní scény.

Festival Alternativa je už přes dvacet let stálicí podzimní pražské kulturní nabídky a letos během týdne od 8. do 15. listopadu opět představí umělce těžko zařaditelné do jednoduchých hudebních škatulek, kteří však mají jedno společné: hledají nové přístupy, způsoby pojímání hudby, nečekaná propojení a nebojí se experimentů. Takoví jsou i návštěvníci festivalu Alternativa – otevření nejrůznějším hudebním podnětům a s potěšením objevující něco nového.
Letošní festival zahájí v klubu Kaštan v Praze 6 přehlídka nových a začínajících projektů Malá Alternativa a následně si na této komorní scéně vychutnáme Široko-daleko, slovenské NE:BO:DAJ skladatele a hudebníka Júlia Fujaka, britsko-americké duo zásadních postav světové alternativní scény Garetha L. Davise a Elliotta Sharpa či Pražský improvizační orchestr, který spolu s kvartetem Perch Hen Brock & Rain (NL/USA/D) připravuje také živou hudební instalaci ušitou Kaštanu přímo na míru.
Malostranská beseda bude hostit britskou kapelu Polar Bear, nedávno nominovanou na prestižní cenu Mercury Prize za album In Each And Every One, japonsko-francouzský projekt Kaze v čele s výjimečnou pianistkou Satoko Fuji, česko-norské trio Vojtěcha Procházky Bergljot, speciální festivalový mezinárodní projekt Dreamer´s Crossing (Anna Homler, Michael Delia, Jaroslav Kořán a Fabio Turchetti), fanouškům festivalu Alternativa již známou hlasovou experimentátorku Laurie Amat nebo tuzemské Stratocluster, zvukového designéra Martina Janíčka a další.
Připravujeme také řadu doprovodných akcí. V čítárně Unijazzu se představí ještě jednou, tentokrát v roli výtvarnice, Anna Homler, která osobně uvede výstavu fotografií dokumentujících její instalaci Pharmacia Poetica, návštěvníci zde uvidí taneční představení Cestou skupiny O hodinu dřív a volné pokračování svého vokálního workshopu chystá americká performerka Laurie Amat. Další akce připravujeme ve spolupráci s večerní kavárnou Souterrain a komunikačním centrem Školská 28. V Kaštanu budou do konce listopadu k vidění fotografie Karla Šustera a Rudolfa Dobiáše z minulých ročníků festivalu Alternativa.