Festival Islandský průvan: hudba, film i výtvarno z ledového ostrova

Pestré spektrum současné kultury Islandu představí v příštím týdnu sympatický festival Islandský průvan. Přinese průřez toho nejlepšího ze současné islandské nezávislé kinematografie (a to jak celovečerní filmy, tak krátké dokumenty), alternativní hudby i výstavu fotografií Icelanders@Flickr.

islansky_pruvan Čtyři kapely, osm filmů, video art i fotografickou výstavu z ledového ostrova představí mezi 3. až 6. říjnem premiérový (a doufejme, že ne zároveň poslední) ročník festivalu Islandský průvan, za kterým stojí skupinka nadšenců s osobními vazbami na současné mladé islandské umělce. Pro většinu z nich to bude premiérové představení jejich tvůrčích schopností v srdci starého kontinentu.

Filmová část festivalu vypukne už 3. října v kině Aero, kde během tří večerů nabídne průřez toho nejlepšího ze současné islandské nezávislé kinematografie. Vedle i v Čechách poměrně známého filmu Andělé Všehomíra (na jehož soundtracku se podíleli Sigur Rós) to bude dalších sedm snímků: Děti přírody, Ďáblův ostrov, Moře, Poslední Farma, Úplně geniální!, Zimnice a Sůl.

Hudební program bude na pořadu dne v sobotu 6. října v prostoru Abaton. Jeho úvod bude patřit ambientnímu experimentátorovi Benu Frostovi, vystřídá jej zakladatel slavných GusGus Daníel Ágúst se svým sólovým projektem, doprovázeným živým smyčcovým kvintetem. Druhou polovinu večera zahájí dynamický elektroambientí projekt Worm is Green v čele se zpěvačkou Gudridur Ringsted a smršť severských rytmů vrcholí nástupem elektropopového projektu Sometimes s dominatní jazzovou vokalistkou jménem Diva De La Rosa.

Výtvarno bude reprezentovat jednak výstava fotografií Icelanders@Flickr v kině Aero (vernisáž proběhne 3. října, prostory žižkovského kina bude obývat do konce měsíce), v pondělí 8. října bude uveden v prostoru Galerie Školská projekt Jazyk beze slov. Tento "Video Art Evening" zahrnuje promítání krátkých filmů a animací, poskládaných z prací studentů vysoké školy umělecké v Reykjavíku.

podtrženo sečteno:
Islandský průvan – Icelandic Culture Festival
3. - 6.(-31.) října, kino Aero, Abaton, Galerie Školská
vstup: jednotlivé filmové projekce 90 Kč, koncert 330 / 380 Kč
info: www.islandskypruvan.cz