František Kowolowski: Pro performery

 

 


Jednou v noci, rozostřený pohled, erekce namířená do tmy

tento text je namířen do světa vnitřností umělců, kteří tuší, že vše, co se ještě odehrává, je někde jinde. A o tom, aniž by věděli, to, co už dávno vědět měli. A o tom, co už dávno měli udělat s myšlenkami obrácenými do tmy!

 

 Osm možných situací

1. Kdybych byl sirotkem, navštívil bych v Londýně Gilberta a George prosperující v Londýně. Nepozvali by mě nikam, ale slíbili by mne později adoptovat. Poděkoval bych a řekl jim: "Hej chlapci, jsem dostatečně starý na to, abych se stal vaším otcem!"

2. Kdybych byl podobný třináctiletému židovskému chlapci umučenému někde v Osvětimi, stavil bych se za Ch. Boltanskim v Paříži. Poprosil by mne, abych mu daroval své oblečení a boty. Udělal by mi fotografii, postavil by ji na stůl a zvolal: "Dal jsi mi kousíček tepla před mojí smrtí!"

3. Kdybych trpěl nevyléčitelným rozdvojením osobnosti, stavil bych se u C. G. Junga v Basileji. Pozval by mne dál, nabídl by mi kávu a řekl: "Namaluj mi svět v pěti minutách!"

4. Kdybych byl rockovou hvězdou v roce 1967, strávil bych večer s Andy Warholem. Pili bychom gin s vodkou a celý čas mlčeli. Pak by Andy zvedl telefonní sluchátko a řekl: "Hele, na dráte máš pána boha, chce s tebou mluvit!"

5. Kdybych se narodil v roce 1929 jako americký černoch, hrál bych na saxofon. V roce 1954 bych potkal Mailse Davise v N.Y. Přistoupil by blíž a řekl: "Skoč mi pro párek, počkám tady na tebe!"

6. Kdybych byl slizký jako had, vklouzl bych do ložnice za Davidem Hocknayem. Ležel by v posteli a chvíli by na mne překvapeně zíral. Pak by vstal, oblékl se a dodal: "Za pět minut tě čekám na záchodku u nejbližšího McDonaldu!"

7. Kdybych byl dobrým dadaistou, seděl bych v curyšské kavárně u jednoho stolu s Marcelem Duchampem a hráli bychom šachy. Kouřil by svoji dýmku a řekl by: "Tristan Tzara, Hugo Ball, Francis Picabia, Andre Breton a Milan Janco jsou pouze vyprahlým bahništěm oproti mému oceánu!"

8. Kdybych žil v jiném století než dvacátém, všichni mí přátelé, které bych potkával, by říkali: "Škoda, že jsi s náma nebyl, bylo to tady celkem zábavné!"

 

 

 

 

O tom

Odvrácená tvář

hledí

skrz prsty,

hoří zvědavostí.

 

 

 

 

Tato

Tato realita byla přivlastněna

uměním.

 

 

 

 

NO

No Program

No Context

No System

No Explanation

No Content

No Nothing

 

 

 

 

ZEN – ŽEN

A budou se dotýkat

hvězd

 

 

 

 

Názvy

Jedním z oněch

Rewind

Katarze

Možná sdělení

Vratká sdělení

 

 

 

 

Pro performery

vratká tyč

čtyři panáky

spojení

kámen

kouření

 

 

 

 

Teču

Teču jako barva

nad šedou plochou

nataženého plátna

 

Dotýkat se spadlých slov

je životu nebezpečné

 

Ohnutá záda

v závrati stáda much

 

 

 

 

Volá

Volá, že co...

mám hledat

svou tvář

roztříštěnou

o její hlas?

 

 

 

 

Fantazie

Fantazie je perspektiva

Ze které vnímáme svět

 

 

 

 

Malba

myšlenka je otcem

myšlenka je matkou

malby

otevřená matka

otec sdělení

sjednotitelka protikladů

vykročení za obzor

rámu v poznání

světa