Genderově vyvážené jaro v Ponci, Alfredu ve dvoře a Studiu ALTA

Tisková zpráva 9. 5. 2012
Konec jara ve třech spřátelených divadelních prostorech – to je fantaskní jízda plná emocí, vztahů, silných žen i něžných mužů. Pojďme v horkých jarních dnech otevřít všechny smysly a zostřeně vnímat nepolapitelnou krásu současného tance!

Trojici představení, které mimo tematickou příbuznost spojuje i schopnost tvůrců svobodně pracovat s nejrůznějšími žánry a umně kombinovat projekce či mluvené slovo s fyzickou akcí, hudbou a light designem, odstartuje repríza úspěšného představení Muži, a to v pátek 25. května v divadle Ponec. Choreografka a režisérka Adéla Laštovková Stodolová se opět spojila s tandemem SKUTR a společně hledali odpověď na otázku, jak si v dnešní době žijí muži. Představení se zabývá výzvami, kterým musí muži ve svém životě čelit, ať už se jedná o jejich vztahy se ženami, muži, přítelkyněmi, přáteli či rodiči nebo o nároky, které na ně současná společnost klade. Šestice mužů vydává na cestu do divočiny, aby se zde vyrovnali se svými problémy, jako je stagnace, potlačená agrese, homosexualita, víra nebo nepřítomný otec, především však sami se sebou. „Nablýskané časopisy jsou plné řešení všech možných problémů žen, ale kdo se zajímá o muže?“ klade si otázku režisérka Adéla Laštovková Stodolová. Představení získalo nominaci na „Taneční inscenaci roku“ v rámci festivalu Česká taneční platforma 2012.

Ponec má Muže, Studio ALTA táhne do boje s Ženami! Takový je název komponovaného večera autorských sól, který uvede holešovická scéna na konci téhož víkendu – v neděli 27. května. Žena jako samostatná bytost uprostřed okolního světa, snažící se zachytit přítomný okamžik. Surrealistický obraz vytvořený na základě propojení promyšlené akce a náhlého vnuknutí. Živelný tanec na hranici fyzických možností v rytmu dupstepu. „Úderné a přitom intimní,“ zhodnotila sólo Martiny Hajdyly Lacové kritička Zuzana Smugalová. V rámci večera budou mít diváci možnost shlédnout tři velmi různorodé přístupy k autorskému sólu – vedle Martiny Hajdyly Lacové a Lucie Kašiarové, které jsou obě nominovány na „Tanečnici roku“ v rámci ČTP 2012, se představí se svým sólem i Karolína Hejnová. Večer pak doplní skupina mladých experimentálních hudebníků z Ostravy, kteří si říkají Sothein.

Tématem genderu, identity, ale i národní hrdosti se zabývají i v divadle Alfred ve dvoře, a to v představení POLSKA Agaty Maszkiewicz, které je na programu ve čtvrtek 7. června. Termín uvedení záměrně předchází vypuknutí fotbalového šampionátu v Polsku a Olympijských her v Londýně. Uznávaná performerka si zde mistrně pohrává s významy národní hrdosti, snahou zvítězit nebo touhou po dokonalosti jako s fotbalovými míči. Olympijský úbor funguje jako nástroj kultu těla a musí se umět nosit s hlavou vztyčenou - jinak se okolní hlavy sklopí v rozpacích. Odvážné představení nepředvádí tanec v konvenčním slova smyslu, ale to, čím by (ne)měl podle všeobecných diváckých očekávání být. Relativizuje a ohýbá výrazový jazyk fyzického divadla, provokuje. Součástí večera je i sólové představení Fractured britské performerky žijící v Praze Andrey Miltnerové, v němž zkoumá kafkovsky děsivou metamorfózu do různých forem života, za zvuků roztříštěného Bachova concerta.

1+1=3

Tři nezávislé divadelní scény – Alfred ve dvoře, Ponec a Studio ALTA spojily své síly a pro diváky nabízí kromě tematicky propojených představení také jedinečný slevový program. Při návštěvě jakéhokoli z těchto prostorů získáte nárok na 1 + 1 vstupenku zdarma do zbylých partnerských divadel.

25. 5. / 20,00 / Ponec

MUŽI / Adéla Laštovková Stodolová & SKUTR (CZ)

27. 5. / 19,30 / Studio ALTA

ŽENY + Sothein / Lucia Kašiarová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová (CZ/SK)

7. 6. / 20,00 / Alfred ve dvoře

POLSKA / Agata Maszkiewicz (PL)

FRACTURED / Andrea Miltnerová (GB/CZ)

Vstupenky můžete koupit či rezervovat na www.alfredvedvore.cz, na www.altart.cz a na www.divadloponec.cz