Holy Fanda & The Reverends vydávají intenzivní album Dopisy v lahvi

Po šesti letech od debutu přichází mezinárodní čtveřice z Prahy s plnohodnotnou deskou. Koncepční album Dopisy v lahvi v produkci Martina Tvrdého je nabité silnými písněmi, originálním zvukem a výpovědí, která překypuje emocemi. Novinka vychází u vydavatelství Polí 5 a pro skupinu představuje dlouho očekávanou a výraznou událost.

 

Datum 30. 3. 2022 zůstane sice pro kapelu Holy Fanda & The Reverends navěky dnem, kdy i po dvou letech lockdownů musel být kvůli Covidu zrušen chystaný křest, ale zároveň i dnem, kdy konečně vydali druhé album. „Na nahrávce jsme začali pracovat již na konci roku 2017, ale vše překazil požár zkušebny s vybavením. Zaměřili jsme se na rychlý návrat ke koncertování a základy nabrali (krom již hotového singlu I Will Go) až v březnu 2020, těsně než se vše zavřelo. Natočený materiál pak odpočíval rok netknutý, než nám došlo, že není na co čekat.“ přibližuje náročný proces trumpetista Martin Rejmíš. Zajímavostí je, že deska obsahuje i lo-fi nahrávky úplně prvních verzí, zachycené na telefon během zkoušky.

 

Autorem písní je frontman Fanda Holý a koncept alba, kde jednotlivé skladby jsou jako kapitoly v knize a dávají největší smysl pohromadě, popisuje slovy: „V jednu chvíli jsem si uvědomil, že celé lidstvo žije naprosto extrémním kultem osudovosti. Něco tak praktického a pragmatického, jako výběr životního partnera či rodiče budoucích potomků, je v našich hlavách odmalička deformováno popisem osudové lásky – pohádky, písně, romány, filmy..., a tak jsem se rozhodl, že ještě trochu přiložím pod kotel“. Nahrávka zvukem a pojetím odkazuje na temnou americanu jako Sixteen Horsepower, ale nečekaně i ke kapelám jako Arcade Fire nebo Beirut a také na klasickou písničkářskou folkrockovou tradici.

 

Sedm písní a dvě „intermezza“ nahrávala kapela v původní živé sestavě – Fanda Holý, Nick Jennings, Martin Rejmíš a Jarda Svoboda (ex-Traband). Čtveřice natočila bezmála dvacet různých nástrojů (krom základu: basa/kytara/banjo, bicí, trumpeta, harmonium i neobvyklé nástroje jako baskřídlovka, autoharfa, oud, zvonkohra, pila, housle či mobilní telefony). S debutem je pojí účast hostů – Vojta Noha (vokály), Jakub Schmid (křídlovka), Tommy Levecchia (trumpeta), k tomu navíc David Babka (pedal steel) a Živé kvety (vokály). Album produkoval Martina Hůla (aka Martin Tvrdý, Bonus), který přispěl i řadou beatů, samplů a album mixoval. Nick Jennings komentuje přibližuje zásadní úlohu: „Martin nám pomohl dostat se z mrtvého bodu a celý zvuk a produkci alba posunul tam, kam jsme potřebovali, ale sami bychom nevěděli, jak na to“. Master alba je práce Tomáše Karáska (Gargle and Expel studio).

 

Holy Fanda & The Reverends mají zatím na kontě debutové album Konec Cesty a dva oficiální singly (Musíme vocaď pryč – 2016 a I Will Go – 2021). Od roku 2016 hrají každoročně desítky koncertů, krom ČR v různých sestavách absolvovali turné a koncerty v USA, Kanadě, Brazílii a řadě evropských zemí od Portugalska po Rumunsko. Fanda Holý jako multiinstrumentalista hostoval s Wild Tides, Bonusem, Mňágou a Žďorp, Stinkou, The Tower of Dudes (CAN), Dusty Shakers (BR), Jardou Svobodou a dalšími.

 

Dopisy v lahvi fyzicky vychází ve třech formátech, jako CD, barevný sešitek se stažením a dokonce i jako speciální pivo Letters in a Bottle z pivovaru Chříč (také s bookletem a stažením). Mimo streamovaných singlů „Strážce majáku“ a „Gipsy Gal“, které se během února a března v tichosti objevily na Spotify, album zatím není k poslechu online a v blízké době to ani není v plánu. Křest se přesouvá na 17. 5. a proběhnout by měl dle původního záměru v klubu Letka (pro velký zájem přibyl ještě jeden koncert od 18:00), kapela zahraje již v nové šestičlenné sestavě s hosty a samostatný set předvedou i bratislavští Terrible 2s (kteří se ještě jako Živé kvety podíleli na nahrávání alba).