Hrst novinek z vydavatelství Guerilla Records

Málokterá z domácích nezávislých značek se má tak čile k světu, jako lounské vydavatelství Guerilla Records, a to i přesto, že holduje výhradně hudbě, jejíž prodejní potenciál není dvakrát velký. Čeho se ale z tohoto tábora můžeme nadát v nejbližších dnech či týdnech?

Málokterá z domácích nezávislých značek se má tak čile k světu, jako lounské vydavatelství Guerilla Records Vladimíra "Drápala" Lábuse. I přesto, že holduje hudbě alternativní a undergroundové, jejíž potenciál není dvakrát velký, za pět let existence vydal na čtyři desítky zajímavých titulů. Čeho se ale z tohoto tábora můžeme nadát v nejbližších dnech či týdnech?

guerilla_hmota.jpg V pátek 30. března nastoupila do studia 3 bees legendární Umělá Hmota, která novou nahrávkou oslaví více než třicetileté trvání. Album, které se bude jmenovat "Starej gauner" bude obsahovat především zcela nové skladby, doplní jej pak i několik "coverů" legendárních písní, které skupina hrála před více než třiceti lety, avšak v současném, lehce přitvrzelém hávu.

Chystá se také výběr z nahrávek skupiny(?) Eman E.T., od začátku stojící na bedrech kompjůtrového multiinstrumentalisty a současného bubeníka Plastiků (a dlouholetetého bicmena Hudby Praha) Ludvíka "Emana E.T." Kandla. Ke konci její "kariéry" v ní hostoval na basovou kytaru Mejla Hlavsa a stala se regulérní, byť značně ordinérní kapelou. Nahrávka bude obsahovat kompletní studiové nahrávky (kompletní MC kazeta Forte No. 2 + novější, nikdy nepublikované skladby) a několik bonusů z koncertu v Akropoli, s kompletní kapelou a Mejlou u basy. Skupina proslula nejen zvláštní hudbou, ale zejména sexistickými texty, plnými lidských šťáv a erotických úchylek a šílenou podiovou prezentací.

Dalším přírůstkem v katalogu Guerilly je kompletní záznam toronského jam-sessions, při které se sešli Vráťa Brabenec (sax, klarinet, hlas), Joe Karafiát (kytara, syntetizátor, hlas) a Jan Komárek (bicí, perkuse, údery). Během několika dnů v červenci 1989 vznikla neobyčejně syrová a zajímavá hodinová nahrávka, která nenudí ani minutu a nezpochybnitelně dokazuje hudební vizionářství i nástrojovou originalitu všech hudebních aktérů.

Jako ohlédnutí do temných vod předrevolučního, avšak zcela pravověrného, undergroundu by se na pultech obchodů s hudebních vkusem mělo objevit též cédéčko jihlavské skupiny Závodnička 5, která kdysi vydala několik "kazetových LP", jež dosud nevyčichla, ať už obsahují zhudebněné verše Milana Nápravníka, anebo industriální hlukové stěny několika saxofonů.

Z dalších plánů GR ve stručnosti: do konce roku by se na lounské značce mělo objevit archivní CD ústeckých Houpací koní (dema a odlišné verze), komplet Odvážných bobříků a snad i další brněnské legendy, Pro pocit jistoty, novou řadovku chystají i BBP, Vladimír Franz (oratorium Herakleitos), industriální Kaspar von Urbach, provětrán by měl být archiv Josefa Vondrušky (Umělá hmota, Umělá hmota III. a The Dom). Urputně se také pracuje na velkém snu vydavatelství, totiž autorském CD Ivana Magora Jirouse, kterého by se měla zúčastnit muzikanti formátu T. Schilly, J. Kabeše, I. Bierhanzela. Veřejné nahrávání je stanoveno na zatím blíže neurčenou neděli ve Vrchlického divadle v Lounech, podrobnosti budou včas upřesněny.

Tečku za novinkami uděláme zprávičkou nejaktuálnější: už zítra, ve středu 4. dubna od 20:00 hodin v Čajovně Souterrain v Bělehradské ulici č.p.142/82 na pražských Vinohradech (kontakt: 604 286 082, www.souterrain.cz), koná představení čerstvé nahrávky Pavla Zajíčka Kakofonie cesty. Součástí večera bude autorské čtení Pavla Z. s hudebním doprovodem přátel.

PS: tituly Guerilla Records pochopitelně najdete v naší kamenné i virtuální prodejně.