Hvězdou festivalu Akropolis multimediale britští Hexstatic

Od pondělí do pátku bude Palác Akropolis hostit festival Akropolis Multimediale, který si klade za cíl představovat aktuální trendy v oblasti elektronické hudby, nových médií a technologií, a zároveň současnému propojení hudební a obrazové složky v jeden rovnoprávný celek.

multimediale_promo.jpg Přehlídku současných forem elektronické hudby a kultury nových médií (videoart, digitální film, Vjing, interaktivní umění,...) Akropolismultimediale 2007 bude v příštím týdnu hostit Palác Akropolis. Ta klade důraz na novátorský přístup a neotřelá propojení hudební a obrazové složky, kde by si oba elementy měly být zcela rovny. Snaží se tak nabourat stále rozšířenou představu multimediální akce jako "statického" spojení DJ a VJ. Nakolik se tuto ideu podaří splnit můžete posoudit od 10. do 14. září, kde se v Paláci Akropolis představí Sonority, Natur Produkt, Midi Lidi a hlavní hvězdy celé přehlídky, britské duo Hexstatic.

Program:

10.09. od 22:30 :: malá scéna :: Sonority
Za jednočlenným projektem Sonority stojí Jan Janák z moravských Židlochovic. Jeho cit pro výjimečné hudební kompozice bezesporu ovlivnilo i bohaté muzikální prostředí vlastní rodiny, kde se převážně poslouchala díla z oblasti vážné hudby. Vedle elektronické hudby se Sonority věnuje i tvorbě klavírních skladeb a částečně i živému muzicírování – hraje na klavír a trubku. V Praze se poprvé představil v březnu letošního roku v Paláci Akropolis jako přeskokan amerických Telefon Tel Aviv. Na Akropolismultimediale vystoupí Sonority se speciálním audiovizuálním setem za doprovodu VJ Koloucha.

11.09. od 22:30 :: malá scéna :: filmový večer
Unikátní filmové projekce "živě" ozvučené DJs.
Erotikon / soundtrack by DJ Deus Ex Machina
Entuziazm: Simfoniya Donbassa / soundtrack by DJ fh

12.09. od 22:30 :: malá scéna :: Natur Produkt
V roce 1999 začali hrát jako baroví a chill-outoví DJs experimentalní elektroniku a ambient z labelů Warp records, Ninja Tune, Hymen, Rephlex, Planet-Mu atd, později se začali zabývat i VJingem. V současné době tvoří audiovizuální sety složené z vysamplovaných videoklipů a filmů nejrůznějších žánrů, přičemž využívají zvuk i obraz v symbiotické rovnováze.

13.09. od 22:30 ::malá scéna :: Midi Lidi
Tříčlenný elektronický projekt kolem filmaře Petra Marka (ex Muzikant Králíček, Dekadentní divadlo Beruška, Kakaduo, Dr. Kombajn zábavy atd.), herce a hudebníka Prokopa Holoubka (ex Triglav, Lynx-Lynx, Dekadentní divadlo Beruška, Dr. Kombajn zábavy) a šperkařky Markéty Lisé, vznikl na základech emo/elektrogothic kapely Krásný stěhovák Gerard a Sexuální nábytek, jehož jsou všichni tři členy. Fungují teprve od dubna 2006, za tak krátkou dobu však odehráli velké množství koncertů v ČR a na Slovensku a 1. května letošního roku vydat i svoji debutovou desku "Čekání na robota" (X production).
Stylově se kapela pohybuje na hranách elektra / experimental / IDM, a to ve velmi tanečním a energickém mixu. Hudba je doprovázena odsekávaným sborovým zpěvem originálních českých textů. Právě toto spojení (elektronická hudba vs. české texty) kapele pomohlo najít rychle velké množství fanoušků. Součástí živých performance je i VJ, který v reálném čase obrazově významně doplňuje vystoupení . Všichni VJs, Filip Cenek, Magdalena Hrubá a VJ Kolouch (Anymade.org), kteří s kapelou vystupují, patří mezi etablované české vizuální umělce.

14.09. od 19:30 :: velký sál :: Hexstatic (UK/Ninja Tune)
Britský projekt čarodějů se zvukem a obrazem Robina Brunsona a Stuart W. Hilla, Hexstatic, svou uměleckou dráhu započal v roce 1995. Experimentovat s videem a dalšími médii začali Hexstatic na prvním Big Chill festivalu v roce 1995. Poté se začali objevovat i jako VJs na nejrůznějších klubových akcích, později svou účastí obohatili řadu festivalů zaměřených na digitální umění a nová média. Jejich první A/V album Rewind (2000, vydané na CD/CD-Rom) nabídlo dokonale synchronizovanou hudební a vizuální složku. Pro známou edici Solid Steel, vydávanou u Ninja Tune, připravili v roce 2002 mixované CD nazvanéSolid Steel Presents Hexstatic. V roce 2004 vyšlo u téhož vydavatelství jejich další A/V album Master View, letos v červenci pak třetí album Hexstatic s názvem When Robots Go Mad.
Hexstatic také spolupracovali s kolegy z Ninja Tune - Coldcut - a organizací Greenpeace na Natural Rhytms Trilogy, která zahrnovala i tolik oceňované video Timber. Klipy vč. zvukové stopy, povětšinou vysamplované z filmů o přírodě, byly sestříhány, přeházeny a upraveny do rytmických smyček tak, aby utvářely perfektně synchronizované A/V dílo se silným ekologickým apelem, kde namísto slov dokonale funguje nonverbální komunikace. Mezi dalšími osobnostmi, se kterými muzikantsky kolaborovali, patří namátkou třeba David Byrne. Jejich dílo bylo k vidění v Centre Pompidou v Paříži, v Getty Museum v Los Angeles či v Guggenheim Museum v Bilbao. Významná je také jejich spolupráce s britskou TV stanicí Channel 4, pro niž vytvořili projekt onedottv a několik znělek k pořadům jako Vinyl Tap neb SWEN. Speciální video-remixy vytvořili i pro MTV USA a pořad britské BBC Tommorows World.

podtrženo sečteno:
Akropolismultimediale 2007
10. - 14.09. 2007, Palác Akropolis, Praha
vstupné: dle programu
info: www.palacakropolis.cz