I Will Go – Holy Fanda & the Reverends překvapují s novým singlem v produkci Martina Tvrdého

 

Pražská kapela okolo písničkáře a multiinstrumentalisty Fandy Holého vydává nový single. Svěží píseň kombinující chytlavý groove, neobvyklé akustické nástroje a rapovaný text, který tne do živého, produkoval Martin Tvrdý. Novinka, kde není nouze o zajímavé hosty, vychází již 5. března u Polí 5.

 

S prvním autorským počinem od roku 2016 se skupina charakterizující svůj styl jako urban-hillbilly & hardcore-americana vzdaluje lo-fi soundu a minimalistickým aranžím z debutu Konec cesty, Text bezmála čtyřminutové písně, odkazující mimo jiné na Živé kvety či Vladimíra Holana, se pak pozastavuje nad současnými problémy jako je glorifikace názoru nebo populistické stavění plotů a nedostatek solidarity. „Moje psaní nemá s angažovanou tvorbou nic moc společného, jedná se o čistě osobní výpověď, kde se na prostoru tří slok vyrovnávám se třemi základními vztahy, které mne určují – k sobě samému, ke společnosti nebo bližním, chcete-li, a k tomu, co nás přesahuje. Nerodilo se to vždy úplně snadno, bez nadsázky mě to stálo pět let psaní a 15 let života. Do jisté míry mám pocit, že jsem už řekl, co bylo třeba a po zbytek svého života nenapíšu už ani jedinou píseň.“ uvádí na pravou míru význam písně Fanda Holý.

 

Od prvního alba uběhlo dlouhých pět let. „Právě když jsme se chystali na další desku, vyhořela nám zkušebna. Následovala smršť naplánovaných koncertů a jakmile jsme znovu začali pracovat na novém materiálu, dostavila se pandemie“ shrnuje hlavní důvody trumpetista Martin Rejmíš. Písně z Konce cesty během pěti let zazněly mj. v USA a Kanadě (2016), na turné v Portugalsku (2017), Brazílii (2019), opakovaně v rumunském Banátu a samozřejmě v klubech a na festivalech po celé ČR a nejen u všech našich středoevropských sousedů.

 

Narozdíl od debutové desky, která nacházela svůj zvuk a podobu velmi postupně, nová nahrávka vychází z ustálené živé sestavy – Martin Rejmíš, Jarda Svoboda, Nick Jennings a Holy Fanda. „Původně jsme začínali jako postranní dvoučlenný projekt, ale v tuto chvíli jsme se mohli opřít o souhru nezvyklých nástrojů prověřenou léty intenzivního koncertování od těch nejintimnějších unplugged prostorů až po velké festivaly,“ vysvětluje bubeník Nick Jennings. Krom obligátních kytar, basy a bicích jsou slyšet navrstvené trumpety, šlapací harmonium, banjo a autoharfa. Zásadně však výslednou podobu a zvuk ovlivnila produkce, které se ujal Martin Tvrdý aka Bonus (Fanda Holý mimochodem s banjem hostoval na jeho cenou Apollo ověnčeném albu Náměstí Míru). Ve výsledné nahrávce nelze opominout hosty: Lucia Piussi, Juro Mironov - zpěv a ve sboru i zbytek slovenské kapely Živé Kvety, která nedávno po 27 letech ukončila činnost. Dále se přidali trumpetisti Jakub Schmid a Tommy Levechia a možná překvapivě se v aranžmá objevuje také pedalsteel guitar nahraná Davidem Babkou.

 

Single I Will Go vychází 5. 3. 2021 u Polí 5 jako online release na bandcampu vydavatelství. Krom toho si lze předem objednat a nechat poslat originální „hrající pohlednici“, která dorazí den před oficiálním vydáním. Pokud vše dobře dopadne, bude píseň co nevidět k dispozici i na vinylu s bonusovou alternativní verzí na druhé straně. Celá dlouhohrající deska s pracovním názvem „Dopisy v lahvi“ bude následovat v polovině tohoto roku.

 

https://www.holyfanda.com/

https://holyfandathereverends.bandcamp.com

https://www.facebook.com/hfandr