Ivan Martin Jirous v obrazech na Hithitu

 

Kniha Ivan Martin Jirous začala vznikat již v 80. letech minulého století časosběrnou formou. Její autor Abbé Libánský ji vydal teprve v roce 2015, ovšem pouze v německé mutaci, což znamená pro všechny příznivce undergroundu a jirousology dosud značnou újmu. Abbé Libánský putuje na misiích a pověřil mě, abysem se pokusil knihu vydat v české mutaci, když jemu služba umění nedopřává dostatek času k propagaci díla.

 

Kniha fotografií a dokumentů Jaroslava Abbé Libánského přináší ilustrativní pohled na významnou kulturní osobnost Ivana Martina Jirouse. Vybranou částku použije iniciátor projektu Vít Kremlička na zaplacení tiskárny, odměnu autorovi a redakčnímu týmu.

 

Co je náš cíl?

Naším cílem je vydání v češtině, svým způsobem originální.

 

Detaily

Fotografická kniha formátu A3 rakouského autora Jaroslava Abbé Libansky přináší na 320 stranách desítky fotografií Ivana Martina Jirouse v různých situacích, ilustrujících významnou osobnost nezávislé kulturní scény undergroundu. Podstatnou součástí knihy jsou básně, eseje a dokumenty Ivana Martina Jirouse.

Fotografie Abbé Libánského jsou černobílé, focené převážně na kinofilm. Součástí jsou i různé dokumenty z výslechů, básně a vyjádření různých autorů - Toma Stopparda, Kurta Vonneguta, Paula Wilsona, Martina Machovce aj.

 

Kdo jsem?

Sám jsem básník a vím, jak je služba umění poesie těžká. Jedním z mých prvních "jirousovských" počinů byla účast na happeningu " Čekání na Magora", uspořádanou Revolver Revue v roce 1985. Jsem nositelem několika literárních cen - Jiřího Ortena, Revolver Revue a Honzy Lopatky. Doufám, že ještě další přibydou. České vydání knihy "Ivan Martin Jirous" beru i jako jistou posmrtnou službu zesnulému staršímu příteli a kolegovi v poesii.

 

Proč to dělám?

Takzvaní " kamenní nakladatelé" dílo Ivana Martina Jirouse přehlížejí a jeho umělecký odkaz, jakož i dokumenty nenápadně ignorují a odsouvají do zapomenutí.


https://www.hithit.com/cs/project/3343/ivan-martin-jirous-v-obrazech