KLaNGundKRaCH records uvádějí: Psychedelický flákač na odstřel a RUiNU

Po poněkud utajeném prosincovém koncertu v jednom pražském podzemí se objev českobudějovického hudebního dění Psychedelický flákač na odstřel představí v jiném pražském podzemí, a to v alternativním prostoru Skutečnost – nějaký čas před jeho dočasným uzavřením.

pozvánkakaPo poněkud utajeném prosincovém koncertu v jednom pražském podzemí se objev českobudějovického hudebního dění PFNO představí v jiném pražském podzemí, a to v alternativním prostoru Skutečnost – nějaký čas před jeho dočasným uzavřením.
22. 2. 2008, 20.00, Skutečnost

Psychedelický flákač na odstřel by se dal charakterizovat jako sestava dvou stojících a dvou sedících angorských kocourů s vytřeštěnýma očima, kteří hrají na kytaru, baskytaru, bicí a dechy, jako kdyby všichni hráli na klavír – tzn. používají svoje nástroje po celé jejich délce a chtějí z nich něco dostat a ne je jenom vystavit v okolí svých nejistých těl. Rozhodně to platí o bicích, které neženou nic rytmicky dopředu, ale perkusivně všechno zahušťují do hloubky a intenzity, a o saxofonistovi a klarinetistovi, jehož způsob hry, ovlivněný volnou improvizací a experimenty, posunuje zvuk kapely za území prosté kombinace.

Hlas, oddávající se stejně tak posedlé deklamaci jako výkřikům v koncích, kdy už nemá smysl nic zpívat, překvapuje svojí suverenitou i tím, že věrnost kořenům, v tomhle případě bluesovým a psychedelickým, místy odpírá něčím, co by se dalo nazvat post-radioheadovským znemožněním maskulinního zpěvu. A pokud jde ještě o věrnost a styl, slovo „psychedelický“ pravděpodobně jako jediné z jejich názvu zůstane, až bude jednou neúprosně zkrácen. Neboli, jak zní krédo samotné kapely: „Co patří na odstřel, patří k fláku.“ Je tedy jasné, že nenavazují na Velvet Underground, ani je nezajímá taneční krok Jamese Chance, a přitom jejich koncerty jsou stejně tak strnulé a delirantní.

PFNO Pražský koncert doplní dvojice RUiNU, vedlejší projekt členů Kaspar von Urbach, který se oficiálně představil v listopadu 2007 při uvedení nové knihy Jaromíra Typlta STISK (vydal Torst). Záznam z tohoto hraní vyšel nedávno na společném CD s KVU jako druhý počin vydavatelství KLaNGundKRaCH (více o něm např. v A2 č. 7/2008). RUiNU se věnují lo-fi improvizaci v proměnném nástrojovém složení elektronika, sampler, trubka, kovy, bicí, theremin, strojky. Přestože stejně jako PFNO nepoužívají klavír, jako by na pódiu vždy trčela nějaká velká černá bedna.

www.flakac.chytrak.cz
www.myspace.com/klangundkrach