Kolna křtí své druhé album v Kasárnách Karlín

Kolna se rozšířila na kvintet a  na křtu se objeví prapodivný orchestr složený z předních představitelů současné alternativní scény

 

Ani druhé album Kolny nezapře jejího otce zakladatele a nynějšího leadera  - Zdeňka Hmyzáka Nováka, který exceloval na přelomu 80. a 90. let v doslova legendárních Ženách, kteří sice vydali jen jedno album, ale ovlivnili nepřeberné množství dalších kapel.

I v Kolně zůstávají dominantní Hmyzákovi texty, které sice na první dojem mohou znít jako dada, ale už při druhém poslechu toto úzké vymezení překračují paradoxně svým realismem, poetičností, smyslem pro rytmus, neobvyklou metaforou, neustálou hrou se slovy a jemným posouváním významů.

Album se jmenuje Tehillim šeré, cesty země, a vskutku jde o jakési žalmy, litanie, sice vnitřně vtipné, pracující s humorem, ale s jistou temnější náladou nejen textu, ale i hudební složky. I když většina základů pochází z doby nahrávání prvního alba, Tehillim se právě liší větším důrazem na klidnější polohu písní. Tu korunuje kongeniální, až romantizující kytara René Pařeza.

Kapela oceňuje naladění zvukového mistra Ondřeje Ježka na ducha Kolny, nebýt jeho vrozené skromnosti, dal by se považovat za producenta. Neboť z několika hodin nahrávek na neuvěřitelné množství nástrojů (na obalu je jich podrobně vypsáno několik desítek) dokázal smíchat kompatní celek.

Původní duo tvořil ještě Josef Jindrák (což je majitel vydavatelství Polí5 a zakladal elektro undergroundové kapely Skrytý půvab byrokracie), který samozřejmě figuruje i na nové desce, stejně jako jeho spoluhráč z SPB Jan Faix, který už tu není v pozici hosta, ale stálého člena kapely. Na albu je v několika písních slyšet na bicí host Miloš Dvořáček. V současné sestavě však za bubny sedí nejnovější člen kapely - Zdeněk Konopásek, který hrával s Radomilem Uhlířem v Dvouleté fámě a po listopadu 89 v Kvartetu Dr. Konopného (nyní jej většina posluchačů zná z improvizovaných divadelních představení Jaroslava Duška a jeho divadla Vizita).

Vydání druhého alba kapela původně plánovala pouze digitálně, ale díky výrazné přímluvě dr. Zezuláka vzniklo nakonec i neobvyklé vydání 100ks gramofonových desek, které nejdou do standardní distribuce, v prodeji budou na křtu, u kapely a ve vydavatelově prodejně Rekomando. Každá deska má vlastní originální obal - malbu, kresbu, koláž či jiný formát podle úvahy výtvarníka, který jej vytvořil. Žádný obal není stejný, všechny jsou originály. Prvních 24ks je číslovaných a podíleli se na nich autoři jako František Skála, Stanislav Diviš, Viktor Karlík, S.d.Ch., Jana Viktorinová, Petr Nikl, Luba Kmeťová, Oldřich Janota, Karel Haloun, Milan Cais a další. Proto nejdříve  netradičně proběhla vernisáž obalů ještě předtím než bylo LP oficiálně vydáno.

 

Pro neobvyklý titul kapela přichystala i neobvyklý křest:

2. 11. od 19:00 v Kasárna Karlín 

 

Kromě obligátního kapelového koncertu v první polovině akce, bude Kolna v druhé půli rozšířena o neobvyklý orchestr. Na programu bude orchestrálně improvizovaná pocta již zmíněným Ženám, na ploše více jak hodiny zazní několik jejich písní v nezvyklých úpravách, dirigentem bude Stanislav Diviš (Krásné nové stroje), mnohá překvapení lze očekávat už jen podle výčtu jmen zúčastněných:  Petr Marek (Midi Lidi), Mikoláš Chadima (MCH Band), Ondřej Ježek (OTK), Martin Kyšperský (Květy), Vojta Havel, Martin Janíček, Petr Nikl, Jára Tarnovski (Gurun Gurun),  Miloš Vojtěchovský (Mozart K), Jan Jirucha (PIO), Vojta Kovařík (OZW), Martin Choura (Ženy), Michal Kořán (Kora et le Mechanix),  Roman Plischke a Ivo Štefan (Skrytý půvab byrokracie)  a další.