Krákor 2018

Festival Krákor letos oslaví 20. narozeniny. V tomto roce vypukne 15.6 -  17.6. Již jsem se zde o něm zmiňovala, ale vzhledem k tomu, že je opravdu dost odlišný od ostatních festiválků, věřím, že si zaslouží tu trochu pozornosti.

Za jeho vznikem stojí velice rozporuplná postava, Igor Látal zvaný Fido. Tato podivuhodná postava  sama o sobě budí velice rozporuplné pocity již při prvním setkání. Je neurvalý, hrubý, rýpá do lidí, někdy je velice komplikované z něj dostat nějaké informace, nebo třeba pivenky či cesťák. Nezasvěcený jedinec dost těžko chápe, jak vůbec může něco pořádat. My, kteří víme, že je to jen taková hra, nebo spíše póza, si ho prostě vážíme, za jeho oddanost věci samé. Za celá ta léta nepropadl chamtivosti jako většina ostatních pořadatelů, táhne tu káru dál i přes komplikace s lokalitou nebo ukradeným podiem.

Hezké na této akci je, že se na její organizaci podílí stále stejná partička lidí, kteří to dělají především z nadšení. Všichni kdo vám natočí pivo, prodají vstupenky nebo uvaří kafe jsou kamarádi. Nikdy nikdo neví, kolik za tu otročinu dostane, medvěd se porcuje až po akci. Vždy se vybírá pivo tak, aby bylo dobré a levné, vstupné nízké a jídlo kvalitní a pro všechny. Žádní sekuriťáci, žádní placení uklízeči. Kdo má čas, prostě přijede den dva před akcí a zadara seká trávu, staví stany a tedy samozřejmě i paří. Po akci většinou poklízejí neplatiči vstupného.

S muzikou je to divoké a každý rok jiné. Záleží na tom, koho Fido nebou Honza, další z velice aktivních spolupořadatelů, potkají v hospodě, nebo někde na akci a hraní přislíbí. Hraje se od pátečního odpoledne do nedělního rána skoro nepřetržitě. Atmosféra je jedinečná.

Něco z historie.

Tuším, že první ročník proběhnul v Silůvkách, byla to spíš taková větší pařba s brněnskými kapelami. Poté léta fungoval v úchvatném areálu s rybníkem v Moravském Krumlově. Bohužel, po výměně vrchnosti jsme se znelíbili. Další ročník se odehrál v hustém lese za Tišnovem, což bylo dost komplikované. Poté jsme přesídlili na zámek v Radešíně. Když ho doopravili, opět jsme byli slušně odpoklonkováni. No a pak se nás ujali v Ostopovicích, což je naprosto jedinečný maličký areál na zbytcích hitlerovské dálnice. Beton, louky, lesy, chaty a Brno na dohled.

Jedinou smutnou zprávou je, že Fido zrušil inventář. Tedy Skrytý půvab byrokracie. Myslím, že hodně pravidelných návštěvníků mu to dá „sežrat“, a příští rok tuto chybu napraví.

Více zde - http://www.spodniproudy.cz/krakor-2018-20-rocnik/

 

KAŽDOPÁDNĚ JE TO MILÝ MALÝ FESTIVAL A KAŽDOPÁDNĚ STOJÍ ZA ZHLÉDNUTÍ.