Květy komentují 5+5 zásadních skladeb projektu YM a vyráží na turné

 

 

Brněnské Květy se s vyhořením perou skvěle. Před dvěma lety se nakoply tím, že změnily sestavu. Následně si vymysleli projekt YM, kde se jednotliví členové kapely navzájem doprovázejí na žánrových sólových deskách. Dvě ze tří plánovaných desek právě vyšly a hudebníci s nimi vyráží na sedm koncertů. Křest kapela chystá 12. prosince v pražském klubu Café V lese. Křtít bude frontman Jablkoně Michal Němec.

 

„Příprava žánrové desek nás všechny moc bavila, mohli jsme si tak vyzkoušet polohu, ke které bychom se v rámci naší běžné tvorby v hudbě ani v textech nikdy neodvážili,“ říkají Martin E. Kyšperský a Aleš Pilgr, kteří okomentovali po pěti zásadních skladbách ze svých desek, country desky Lorenzovi hoši a elektropopového alba Japonec.

 

Martin E. Kyšperský – Lorenzovi hoši

 

Harborough Hay – Skladba o věznici, která neexistuje. Ale myslel jsem u toho na starý film s Paulem Newmanem, co se jmenuje Frajer Luke. Myslím, že on si přeje dostat do věznice banjo, pak na něj na posteli hraje. Taky se vsadí, že sní padesát vajec!

 

Listy kaštanů – Je úplně prostá písnička, nejjednodušší, co to jde. Holce se zjeví duch jejího chlapce. A povídá si s ním v noci při svitu měsíce. Není jasný, jestli se to děje, nebo se jí to jen zdá.

 

Padá déšť – Kdybych žil víc v přírodě, než ve městě, určitě bych se víc zabýval deštěm. Tím, jak různé má rytmy, hustotu, jak chutnají kapky, jaký je vzduch  těsně před ním a těsně po něm. Jezdec na koni na něj ten čas má.

 

Cirkulárka – To je jediná písnička, kterou jsem měl už dlouho napsanou a nevěděl, co s ní. A pak mne napadlo, že by ten příběh staré ženské mohla zpívat Nikola Mucha. Přijela na kolečkových bruslích, rozcuchaná, neuměla to. Museli jsme si to hledat u piána. A pak to nazpívala perfektně. Jako vždycky.

 

Šípy – Nenapadlo by mě, že udělám písničku o rasismu. Ale není to jen o tom, je taky o neurvalosti, chtivosti, lhaní a o pocitu, že si někdo myslí, že mu patří všechno a co nemá, tak to prostě urve. Takhle v těch kulisách Divokýho západu to zní jako kus westernu. Příběh ze starejch časů. Ale děje se to pořád.

 

Aleš Pilgr – Japonec

 

Antidepresiva – Naštěstí jsem antidepresiva brát nikdy nemusel. Text písně vznikl na základě historky mé kamarádky, která přijela domů na návštěvu a maminka jí na zlepšení nálady nabízela svoje antidepresiva. Tyto medikamenty umí hodně pomáhat, ale problémy nevyřeší. Když vítr dlouhodobě nefouká do plachet, musíme nakonec sami vzít do rukou vesla, abychom někam dopluli.

 

Divoký léto – V refrénu se zpívá ‚nic mi nevadí‘. Toto stanovisko nabývá člověk ve chvíli, kdy rezignuje. Už nic prostě nechce řešit. Jenže to je začátek konce. Už si podvědomě balí krabice, a jakmile na udici zabere jiná ryba, zmizí.

 

Odpojen – Píšete si s holkou, a když už jste u zásadního sdělení, spadne vám internetové připojení. Pak se to nějak vzpamatuje, stačíte se jen omluvit a zase je signál fuč. Doprčic práce! To byly časy, když to nějak šlo tou poštou. Ale jak jsme to dělali, jak jsme mohli mít na to trpělivost?

 

Kamarádi – Chtěl jsem udělat píseň o chytání pokémonů. Na internetu jsem našel básničku o nich. Byla úplně švihlá, ale měla refrén, který se zaryje do hlavy: „Pikamáma, pikatáta, mají pěkná bříška zlatá.“ Jak vypadá svět člověka, který hře úplně propadne, že ty pokémony už vidí úplně všude okolo sebe? Možná se v tu chvíli smaže rozdíl mezi lovcem a obětí.

 

Japonec – Věřil jsem v to, že když si v počítačové hře vyberu japonského hrdinu, vždy v karate vyhraju. Udělal jsem o tom písničku a Martin mi řekl, že ho baví, ale že by k tomu ještě přidal nějaký další sloky, aby z toho vznikla písnička o předsudcích. Černoch na buben umí hrát rytmy, cizinec na ulici je nebezpečný.

 

Že country na albu Lorenzovi hoši od Martina E. Kyšperského i elektropop na desce Japonec Aleše Pilgra naživo funguje, YM předvedli už na release párty u vydavatele Polí5

 

 a při předpremiéře projektu na zimním Hradeckém slunovratu. Koncertní podoba turné ovšem bude mít ještě větší grády. Přítomní budou všichni členové projektu, zpěvačka Štěpánka Todorová, bubeník Jakub Kočička, znamenitý kytarista Petr Uvira i další hosté.

 

 

Obě alba, nahraná pod producentským dohledem Ondřeje Ježka, vyšla na přelomu listopadu a prosince u vydavatelství Polí5. Deska Lorenzovi hoši digitálně a na vinylu. Album Japonec vyšlo digitálně a na CD. Na rok 2019 pak vlastní autorské album v rámci projektu YM připravuje také Ondřej Kyas.

 

 

 

Květy s projektem YM:

6.12. Brno – Kabinet múz

7.12. Ostrava – Absintový klub Les

8.12. Opava – Jazz Café Club Evžen

11.12. Olomouc – čajovna Kratochvíle

12.12. Praha – Café v lese

13.12. Plzeň – Music bar Anděl

14.12. Pardubice – Divadlo 29

 

 

Další informace:

http://www.kapelakvety.cz/

Facebook

 

Květy s YM v Jámoru: https://youtu.be/q4bQjMOMFVk

Padá déšť: https://youtu.be/XHEZhXJ35cA

Antidepresiva: https://youtu.be/uTscxBARCQ4