Kvílení #5

 

 

 

V pátek 20.8. proběhl v jihlavském parku Gustava Mahlera pátý ročník literárně-hudebního festivalu Kvílení, který založil a pořádá Aleš Kauer; letošní ročník byl věnován tragicky zesnulému jihlavskému výtvarníkovi a performerovi Martinu Jelínkovi.

 

– „…motivem letošního ročníku Kvílení je „platonická láska“, kterou Martin dokázal nejen prožívat, ale i vzbuzovat. A schopnost či prožitek tohoto obousměrného citu je jedním z možných iniciačních prvků básnířek a básníků napříč epochami“ (z fb události akce).

 

Dění bylo zahájeno křtem knížky Jelínkových textů Životu říkám performance, kterou vydalo Kauerovo nakladatelství Adolescent. Po obvodu parku visely pozoruhodné Jelíkovy kresby a malby, upomínající na tvorbu dekadentů či expresionistů. Uvedeno bylo také fotografické leporelo k Jelínkovým performancím s texty jeho přátel, které připravili Eva Frühaufová a Jakub Minářů.

 

Bohatý program zasvěcený především poezii a performance trval od dvou hodin do zhruba desáté v parku a posléze hudebním setem Kino Peklo v divadelním klubu Horáckého divadla. S kovboji a písní svou novou sbírku Úchopový inštinkt křtil Richard L. Kramár, performance o nedorozumění mladého Werthera zpracovali Ondřej Macl a Martin Doucha, o dějinách polibku, platonické lásce k otci a prvních křesťanech hrál kolektiv Herons Vector (Ondřej Macl, Anna Luňáková, Jakub Šťourač), četlo se, zpívalo, tančilo, platonicky líbalo a milovalo a ladilo množství strunných nástrojů i věcí zdánlivě nemuzikálních.

 

V průběhu dne rozezněly nástroje, těla i slova Tereza Bínová, Šárka Čermáková, Martin Doucha, Marie Feryna, Eva Frühaufová, Svetlana Hruškociová, Žofie Kabelková, Aleš Kauer, Richard L. Kramár, Anna Luňáková, Ondřej Macl, Bára Maleninská, Jakub Minářů, Michaela von Pacher, Jan Spěváček, Radek Štěpánek, Jakub Šťourač, Pavel Zajíc, Filip Zrno, hudební tělesa Manollo, CURK a Kino Peklo a divadelní kolektivy Herons Vector a Klub korealistických aktivit.

 

Kvílení je jednou z nejosobitějších uměleckých akcí zaměřených na poezii u nás. Kombinace vysoké kvality vystupujících a přátelského prostředí, v němž se mohou setkat lidé kolem literatury, vystupující a místní různých generací.

 

 

fotografie Zdeňka Stejskala https://www.kauer.cz/akce/2021/10/index.php 

 

nakladatelství adolescent https://www.kauer.cz/obchod/  

 

Martin Jelínek https://www.nedelnichvilkapoezie.cz/2021/08/martin-jelinek-dobrou-noc-oznamil-jsem.html 

 

… 

-jv-