Lázně Kobalt vystupují z anonymity

Pozoruhodná poetická dvojice Lázně Kobalt vydává u Polí5 svou druhou, bezejmennou nahrávku, která je zároveň jejím oficiálním debutem.

 

Lázně Kobalt jsou společným projektem básníka Ivo Stefana a hudebníka Jakuba Novosada. V českém prostředí výjimečný počin propojuje Stefanovy subtilní existenciální texty s Novosadovymi strhujícími, místy až romantizujícími skladbami. Do zvuku klavíru vstupují další nástroje a zvuky tohoto světa a společně vytvářejí zvláštní svěřenou a naléhavou atmosféru.

“Je to taková soulož poezie a klavírní i elektronické hudby, provozovaná za slunečné noci,” komentují s nadhledem své snahy tvůrci. Album obsahuje devět autorských kompozic, kde texty jsou recitovány do hudebních podkladů, tvořených klavírem, elektronickými nástroji, ruchy a konkrétními zvuky.

“Jediným hostem je v několika skladbách Ivana Stanislavová z kapely Oswald Schneider, která tu zastupuje ženský a zvířecí element,” prozrazuje Ivo Stefan. Zpěvačku si duo vybralo poté, co společně s Oswald Schneider absolvovalo několik koncertů.

Oba členové mají teritoria jasně rozdělená, texty jsou výhradně Stefanovy, zatímco veškerou hudbu skládá Novosad. Oba se však vzájemně doplňují a ovlivňují, nejde o tradiční melodramy, ale stejně tak jako vzniká hudba k už hotovým básním, jindy jsou zas texty napsány až pod vlivem hudební složky.

Kořeny spolupráce obou zúčastněných, jejichž přátelství začalo už společnými studii, sahají do konce devadesátých let, ale název Lázně Kobalt a veřejné vystupování se datuje až od roku 2012. Už v roce 2002 nicméně vznikla nahrávka Kopisty, která ale nikdy oficiálně nebyla vydána.

“Lázně Kobalt mě baví svou realistickou hudební i textovou melancholií,” prozrazuje Josef Jindrák z Polí5, proč se rozhodl vydat debutovou nahrávku v podstatě neznámého sdružení. “Jsou to kamarádi, které znám roky, sám s nimi hraji v jiných projektech. Spojuje je jistá umanutost, nehledí na světové proudy a s nasazením vlastní kůže se bez jakýchkoliv kompromisů věnují své tvorbě.”

 

K poslechu:

https://www.youtube.com/watch?v=1NOzgDAlfxc

https://www.youtube.com/watch?v=ktnx5HamaTY

Křest desky proběhne v Dejvické klubovně, kde bude zároveň křtít svou novinku projekt Sova smrti a svou účastí přispějí i Stinka a Nesbitts.
Odkaz na událost: https://www.facebook.com/events/953117314792372/