Legendárních časopisy Vokno a Mašurkovské podzemné v naší nabídce

Podařilo se nám sehnat pro naší prodejnu zbytek nákladu již dávno neexistujících časopisů Vokno a Mašurkovské podzemné. Oba časopisy se po svém věnovaly (nejen českému) undergroundu a dosáhly kultovního statutu. Pamětníci nemusí číst dále, pro ostatní následuje stručný popis, co byly zač.

Vokno má hluboké kořeny v temné předlistopadové době (skoro dvacítka čísel). Byl to iniciační časopis českého undergroundu, přispívali do něj (mimo překladových článků) autoři kalibru Egona Bondyho, Ivana M. Jirouse a mnoha dalších. Řada lidí byla kvůli vydávání trestně stíhána či dokonce vězněna. Po roce 1989 bylo vydávání legalizováno. V redakci se začali střídat lidi, vyšlo několik úžasných čísel, ale nakonec v půli devadesátých let, spíše z vnitřních důvodů, byla činnost ukončena (nepočítám v to jednorázovou neúspěšnou resuscitaci po letech Vokno 2000). Časopis měl široký a hluboký záběr - hudba, literatura, výtvarné umění, film, ekologie, filosofie - to vše s důrazem na nemaistreamové proudy. Články byly fundované (se širšími souvislostmi) a ani po letech většinou nezestárly. Nelze také nezmínit netradiční kvalitní grafickou úpravu, na kterou se odkazují mnozí současní grafici. Dodnes tu po Voknu zeje obří informační díra, kterou nenahradil ani internet.

Mašurkovské podzemné sice má stejný tématický záběr (k Voknu se přímo hlásí), ale více než na filosofickou hloubku se soustřeďuje na zábavnou formu, což se daří díky mimořádné dávce osobitého humoru. I MP má drobné kořínky před rokem 1989, ale teprve v polovině devadesátých let zažívá své "zlaté období". Vedle typických obsáhlých (a hodně dobrých) rozhovorů s různými osobnostmi "jiné kultury" a kvalitních portrétech kapel se hodně píše o marihuaně a způsobech alternativního života. Hlavní redaktoři (mimo vydavatele Pavla Komínka) jsou Halfskin a Lábus (ten má dnes vydavatelství Guerilla Rec.), samozřejmě autorským okruhem prošla řada osobností (např. majitel Black Pointu O.Šíma), ale nemá teď smysl zahlcovat jmény. Bohužel i na Mašurky padla únava a tak v podstatě nepřežili milénium. Poslední číslo je 26.

Od obou časopisů se ze všech titulů zachovalo jen o třech číslech, které naleznete buď v našem virtuálním obchodu (viz menu vpravo) nebo na pultu naší zcela reálné prodejny v Dittrichově ulici.

Ještě u nás můžete sehnat (z oblasti "jiných" časopisů) všechny tři vydané Divusy, na jejichž bizardních (a doporučeníhodných) troskách pak začal vycházet Umělec anebo maloformátové brněnské Dno, jehož přílohou je vždy nějaké hudební CD-r.