Letošní Protimluvfest 20.–22.10.

 

Další ročník literárního festivalu ProtimluvFest se uskuteční již za 14 dní,  tedy od 20. do 22. října v Galerii výtvarného umění a v Divadle 12 v Ostravě.

Tématem letošního ročníku bude již tradičně současná maďarská, slovenská, česká i polská poezie a próza: jedním z pořadů bude třeba konfrontace slova s netradičním výrazovým tancem za zvuků perkusí, na kterém vystoupí básník Jaromír Typlt spolu s maďarským básníkem a perkusistou Mátyásem Sirokaiem a tanečníkem Lukášem Karáskem.

Pořadatelé ale naplánovali také výlet na vzdálený jih Evropy. Vůbec poprvé se v České republice představí španělský básník a překladatel Alberto Manzano, který do španělštiny překládá texty Leonarda Cohena, jehož byl osobním přítelem. Vedle toho vystoupí hispanistka Markéta Pilátová, která pobeseduje o své zatím poslední próze Senzibil, v níž přibližuje tajemný psychotronický ústav z osmdesátých let minulého století v kraji jesenických hor.

Na festival přijede ze Slovenska Vladimír Balla, držitel prestižní ceny Anasoft litera, aby povyprávěl o svých prózách Ve jménu otce nebo Velká láska, které může znát z českých překladů i domácí publikum. Dvě půvabné polské básnířky – Małgorzata Lebda a Zofia Bałdyga se setkají v jednom pořadu, aby podebatovali o polském venkovu, ale taky o životě uprchlíků v Evropě. Na přehlídce bude dále představena mladá moravskoslezská literární scéna zastoupená již známými jmény jako Roman Polách, Jan Nemček, Jan Delong a Monika Kubicová, a expres z blízké Vídně přiveze dva rakouské autory – Čechorakušana Ondřeje Cikána a Anatola Vitoucha, číst budou společně Jan Sojka a Radek Fridrich.

Součástí festivalu bude rovněž uvedení knižních novinek nakladatelství Protimluv, jednou z nich bude básnický výbor Jak se zamiluješ ceněné slovinské autorky Maji Vidmar, jejíž básně převedla do češtiny básnířka a překladatelka Lenka Kuhar Daňhelová. Jiný pořad se zas bude věnovat rozsáhlému výboru dopisů spisovatele Bruna Schulze, jehož prózu tak obdivoval Bohumil Hrabal. Rozsáhlou Knihu dopisů přeložila do češtiny Hanele Palková. Jako třetí titul pak bude představena próza Nivelační bod, dílo anonymního prozaika Ivana40.

Přesný program festivalu naleznete v příloze a více informací o jednotlivých vystupujících na našich webových stránkách:
https://protimluv.net/protimluv-fest-2021/

Vstup na všechny akce je zdarma!