Malý rozhovor s Koljou o jeho blížícím se festivalu

Asi je jasné, že rozhovor nevedeme s hlavním hrdinou jistého pokleslejšího českého filmu, ale s Petrem Horáčkem, který neunavně organizuje své undergroundové narozeniny. Letos 26. 4. opět v Teplé očekávejme Ženy, Domácí kapelu, Zuby nehty, Ivana M. Jirouse atd. Večerem provází Radomil Uhlíř.

KoljaJJ: Jak jsi se dostal k undergroundu?
Kolja:
K undergroundu jsem se dostal kolem roku 1986-87 a to díky tomu, že jsem se začal pohybovat v Mariánských Lázních. Tam jsem se poznal s lidmi, kteří poměrně aktivně něco dělali, ať už různé vernisáže nebo hudební akce, které se často pořádaly u Dana Mráze na jeho statku v obci Služetín. Zahrálo tam mnoho kapel Hally Belly, Patologický orchestr města Mariánské Lázně, Ženy, Psí vojáci a spousta dalších. Jako hlavní organizátor byl šílený výtvarník, zpěvák a básník Jiří Svině Fiala, který toho udělal poměrně dost, na tu dobu.

JJ: Co pro tebe znamenají ty divný muziky?
Kolja:
Já myslím, že v undergoundu nejde jenom o muziku, ale i o tu skvělou atmosféru, která vždycky na těchto akcích panuje.
Umělce typu Vondráčková a další jí podobné prostě nemusím. Jinak mám moc rád Posádkovou Hudbu Marného Slávy, BBP, Idot Crusoe, DG307, PPU a spoustu dalších zajímavých kapel.

JJ: Vzpomínáš si ještě na první ročníky? Jaké to bylo?
Kolja:
První ročník se začal připravovat v roce 1991. Uskutečnil se v jedné blízké vesničce a myslím, že byl skvělej, až na to, že jsme se tehdá složili na 10 sudů piva a šoupli je do placu všem přátelům a po pár hodinách zvolal vrchní, že už 10 sudů je vypitých a že si každý už platí pivko sám. Potom jsme zjistili, že nás ten pašák obral o 5 sudů piva, ale kapely a atmosféra byla skvělá.
Tehdy jsme neměli vůbec žádné zkušenosti s technickou přípravou, ale hodně nám pomohl náš kamarád a zpěvák karlovarské undergroundové kapely WHITHE MB Zdeněk Svoboda.

JJ: Jak dlouho akci připravuješ?
Kolja:
Akci připravuju většinou tak přibližně 8 měsíců předem, protože některé kapely mají už půl roku do předu nasmlouvané koncerty.

JJ: Zaplatí se ti to?
Kolja:
Na každou akci se snažím oslovit naše přátele, kteří nám s části pomůžou finančním příspěvkem. Proto, abychom vše poplatili, tak každou akci musíme ještě z části finančně podpořit, ale tyto akce se nedělají pro peníze, to už není underground.

JJ: Co si po těch letech myslíš o kapelách, když jsi je poznal z první ruky? Zklamal někdo nebo nad očekávání potěšil (lidsky i hudebně)?
Kolja:
Za tu dobu jsem pořádal něco přes 100 kapel a byli mezi nimi různí lidé a také tam byli i ti, kteří mě trochu zklamali, ale převážnou většinou to byli skvělí lidičky, kteří si na nic nehrajou a jsou v pohodě.

JJ: Co všechno vlastně mimo Birtday děláš (pořádáš, něco tvoříš), čím se živíš a co na tvé počínání říká rodina a místní domorodci?
Kolja:
Jsem živnostník a dělám truhláře. Pořádáním hudebních akcí bych se určitě neuživil a kdybych to začal dělat pro prachy, už by to asi určitě nebylo ono, i když jsem o tom velmi často uvažoval. Mimo Birthday Party jsem pořádal dva Podzemní festivaly na jednom statku v obci Rankovice. Rodina mě docela podporuje a dokonce mně i pomáhají.
A domorodci? To je různý. Jsou tu lidi, který po každý akci tvrdí, že se po městě potulovali samí feťáci, že ta muzika tak řvala, že se v okolí nedalo spát, že to kazí místní mládež, že je pak v kulturáku (kde se ty akce pořádají) hroznej binec a že to po sobě neuklidíme… No a pak jsou další, který vědí, že rozdíl mezi opilcem na různých plesech a na takových akcích, jako je naše, je jenom v oblečení a v účesech. Prostě některý už dávno pochopili, že dlouhý vlasy, barevný vlasy, jiný oblečení a „divná“ muzika nejsou znakem feťáků. Místní obchodníci a majitelé restaurací mají z naší akce prospěch – spousta lidí si jde k nim nakoupit jídlo, pití, jdou k nim na večeři nebo přespí v místních penzionech. A řekl bych, že i na akci samotné je větší klid než na diskotéce – rozhodně se tu lidi nervou, binec v kulturáku samozřejmě po sobě uklízíme – hned ráno po akci skupina lehce opojených :-) se střízlivými pořadateli uklízí a umývá celou plochu. Jinak to ani nejde, protože by nás příště do kulturáku nepustili. Od některých lidí mám hlášky, že je dobře, že se sem zvou různý kapely tohoto druhu, aspoň mladý slyší i něco jiného než v Esu a v rádiích… Prostě – záleží na tom, koho potkáš a jak je ten člověk tolerantní. Rozhodně na mě v Teplé nekoukají skrz prsty.

http://kolja.webpark.cz