Měsíc autorského čtení 2018

 

1.7. - 4.8. 2018

Brno - Wrocław - Ostrava - Košice - Львів

19. ročník — čestný host Turecko 

 

 

Místa konání
Brno – Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9;
Wrocław – Mediateka, pl. Teatralny 5;
Ostrava – Stará Aréna, 28. října 23;
Košice – Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2;
Lvov – Dzyga, Virmenska 35.

Organizátoři
Větrné mlýny
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
Knižnica pre mládež mesta Košice
Мистецька Рада "Діалог"

 

Co je to MAČ
Největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení (MAČ) vznikl v roce 2000 v Brně a v průběhu času se rozšířil i do dalších měst. V roce 2011 do Ostravy, o rok později do Wrocławi a Košic, naposledy v roce 2015 do Lvova. "Je to takový festival druhých a třetích měst, hlavní města nebereme," říkají o MAČi organizátoři. Festival zahrnuje dvě hlavní programové linie: jedna, tzv. domácí, reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví jiné země, té, která je v daném roce čestným hostem. MAČ tradičně startuje 1. července a pak se po jedenatřicet dní nepřetržitě stěhuje z jednoho 
pořadatelského města do druhého. Hlavní program denně nabízí dvě autorská čtení: čestného hosta a zástupce domácí linie.

V každém městě se během jednoho měsíce představuje dvaašedesát spisovatelů a spisovatelek, celkem probíhá přes tři stovky autorských čtení a k tomu další doprovodný program. Veškerá čtení je možné sledovat živě a později v záznamu na internetu. Festival na sebe nabaluje řadu dalších aktivit, v rámci festivalové edice Knihovna MAČ jsou knižně publikovány nové překlady, vzniká filmová čítanka  s portréty spisovatelů z čestné země aj.

 

Kompletní program na: http://www.autorskecteni.cz/