Multimediální instalace Orfeus v ČVUT

Od 12. do 16. února hostí jedna z hal Elektrotechnické fakulty ČVUT v Dejvicích výjimečnou instalaci Orfeus, která dovede zasytit většinu smyslů. Je ukázkou pilotního programu mezioborové pracoviště Institutu Intermédií, zaměřeného na "konvergenci současného umění a pokročilých technologií".

Instalace Orfeus je výsledkem kolaborace mezi studenty a pedagogy z ČVUT, FAMU, AVU, Fakulty užitého umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a Vysoké školy umělecko průmyslové. Jejich společný tým proměnil strohý interiér tovární haly 24/2 v setmělou, tajemnou observatoř anomálních a nečekaných zvukových a světelných jevů. Návštěvník má možnost účastnit se metaforické reflexe řeckého orfického mýtu, vyjádřeného site-specific kompozicí pro prostorový zvuk a interaktivní světelnou partiturou.

Interiér poskytuje možnost vstoupit do labyrintu zkonstruovaného z kontrapozice světla, tmy, zvuku, ticha, pohybu a klidu. Forma i obsah modulovaného prostředí zaznamenává m.j. množství osob, které se v něm pohybují. Pohyb v reálném prostředí haly je propojen s kyberprostorem, navrženým pro virtuální prostor 3D simulace CAVE. Součástí instalace je multikanálový mobilní akustický systém Pavla Sterce, Janka Rouse a Viktora Soukala (původně navržený pro Pražské Quadrienale 07).

Kromě vlastní instalace je připravený také doprovodný program. Ten v úterý mezi 17 a 19 hodinou otevře pásmo s ukázkami z díla a diskuse o kurátorské, filmové a hudební tvorbě fotografa, filmaře, videoumělce, skladatele a producenta Philla Niblocka. Čtvrteční program (14. února od 18:30) vezme do svých rukou Petr Nikl, k vidění a slyšení bude audiovizuální improvizace (s hosty Irenou a Vojtěchem Havlovými), video projekce nebo filmový loutkový balet. Lahůdku pak nabídne pátek: mezi čtvrtou a osmou hodinou vypukne pod hlavičkou Share IIM on-line zvuková a obrazová improvizace na 3 zvukové aparatury, 4 projekce a internet, přičemž návštěvníci jsou vítáni nejen jako diváci, ale i účinkující. V sobotu (16. února, 17.30) pak převezme taktovku Ivan Palacký a Filip Cenek, kteří předvedou projekt H2oise jejich skupiny Koberce, záclony, který dostal také DVD podobu.

Instalace je otevřena pro veřejnost každý z avizovaných dnů od 13 do 16.30 , pouze v pátek jen do 15.00. Vstup na všechny akce je zdarma. Institut intermédií najdete v budově Elektrotechnické fakulty ČVUT (Technická 2, Praha 6 Dejvice), své dotazy můžete psát na email info@iim.cz. Všechny další informace a rozcestník k dalším podrobnostem naleznete na adrese www.iim.cz. On-line video přenos bude k dispozici každý den od 14 do 19.00 na internetové adrese www.lemurie.cz.