Nejodvážnější album roku

První letošní deska Polí5 (tedy ještě před Durmanem / Posejpalem) byla An Ewenig With Federsel & Mäkelä. Vlastně také improvizing, ale z jiné strany. V pondělí 6.2. to budete moci vyslechnout u nás v Rekomandu naživo, nyní následuje text jak to vlastně bylo...

Federsel (Tomáš Procházka) se s Pasim Mäkelä potkal už na nahrávání desky B4 Didaktik National Legendary Rock. Není divu že si padli do oka a ještě týž rok mi Tomáš oznamoval, že spolu nahrají freakoutovou desku. Takových rozhodnutí jsem už slyšel... Ale opravdu, ještě o prázdninách jsem dostal dvě předmixované skladby, které mě nadchly. Podivné nahallené zvuky, oldbluesová nálada, beefheartovský zpěv, pomalejší tempo, kvílení saxofonu - ničím lepším jsem ze svého mobilu (mp3 přehrávače) nemohl své okolí oblažovat.

O vydání jsem projevil zájem, ale vlastn2 to nechal plavat. Zatím šlo o první dvě vlaštovky, více hotovo nebylo. Postprodukční práce trvají často velmi dlouho, ještě déle se vytváří obal, věděl jsem, že není třeba spěchat. Ale asi už v listopadu byla nahrávka hotova, a Tomáš mluvil o cestičkách k Fonalu (Pasi je Fin...). Na jedné straně jsem jim to přál, pro mě je Fonal naprosto kultovní záležitostí. Ale na druhé se člověka zmocní podivná lítost, že mu něco uniká. Něco co už bylo vlastně v kapse, ale jaksi vlastní nepozorností (neopečováváním) je to pryč. Takže když Fonal váhal, týden, dva, tři, čtyři, rychle jsem se s těma dvěma dohodl, že to uděláme teď hned. Bez čekání co na to prestižní finové

Ale čekalo se na obal, první návrh byl zavržen (nakonec z něj zůstala jen připomínka na vnitřní straně inlaye), chvilku trval druhý návrh. Díky jazykové bariéře pak ještě finalní verzI musel doladit můj dvorní nejmilejší grafik Martin Hůla (aka Bourek, aka Bonus....). A mohlo se lisovat. Faktury z továren šly ještě do roku 2011, ale přivézt mi to stihli až 8.1., těsně na křest Janíčka a Ference.

Radost dokonána. Vycházejí samé pozitivní recenze (odkazy máme na Facebooku Polí5). Tuším, že Klamm, označil desku za nejodvážnější počin posledních let. Nevím jestli to byl hold muzice nebo vydání. Sice vskutku nevznikají podobné nahrávky každý den, ale jistě, pokud tedy vznikají, je nikdo nevydává. A že je to škoda si můžete poslechnout z našeho CD. HURÁ.