Neskutečné! Charlie Soukup v Rýmařově

 

Legendární Charlie Soukup ve filmovém dokumentu, posléze koncert skvělého Koondy Holaa, to vše pravděpodobně za účasti samotného Charlieho Soukupa již tuto neděli v 18.00 v Jazzclubu SVČ v Rýmařově! Vchod zezadu budovy SVČ .

Když jsem tuto zprávu obdržela, opravdu se mi nechtělo ani věřit. Pro ty, kteří se s tímto jménem setkávají poprvé, bych ráda tohoto úžasného člověka přiblížila. Tento svérázný chlapík ( *1951) nás provázel  a obveseloval svými písněmi celé mé mládí, tedy nestihla jsem ho tehdy naživo ( emigroval trochu dřív), ale jeho songy se zpívaly na všech akcích, kde byla po ruce kytara. Nejedná se o žádného sofistikovaného umělce, nebo ponurou ultraundergroundovou figuru. Je to prostě Charlie. V sedmdesátých letech obrážel se svým drsným neotřelým repertoárem všechny ty poloutajené akce, až si vykoledoval první vazbu – 1976, poté opět v roce 1980 a není divu, že po tvrdém nátlaku STB to v roce 1982 vzdal a emigroval. Nejdříve do Francie, kde na svém mlýně pohotově uspořádal několik významných setkání – koncertů, známých jako Setkání u Charlieho. Je dosti poučné zhlédnout záznamy z těchto akcí, neb se tam scházel opravdu výkvět českého disentu.

Posléze se stěhuje do Austrálie, nejpve do Sydney, potom na východ do pustiny, kde postavil srub, zakoupil pozemek a nazval ho Bohemií. Zde žije spokojeným životem dodnes.

Po revoluci se nakrátko vrátil i do Čech, tedy spíš jen tak na čumendu, ale když viděl, jakým směrem se to vyvíjí, vrátil se zpět do buše. Já se mu ani moc nedivím, ale jeho „ na rádijoůůů pěkně hrajoůůůů“ bych si fakt poslechla. A jeho Zní píseň nad pracovním táborem, je bohužel opět aktuální.

On i ta Koonda Holaa stojí za to, ale toho zajisté všichni znáte.

Každopádně váhám, moc váhám, pokud fakt dorazí…

Více o Karlovi zde - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10419676635-fenomen-underground/413235100221004-ostrovy-svobody-za-oponou/8522-karel-charlie-soukup/

Blanka