Nový směr paradoxně startuje špatný překlad špatného textu

První deska Polí5 bylo album 42 od mělnické kapely Postižená oblast. Letos jejich EP odstartovalo naší vydavatelskou smršť (čtyři lisované tituly a jedno cd-r). Následující rozhovor (vedený se zakládajícím členem kapely Vláďou Špulákem) přibližuje pár souvislostí k současnému stavu kapely...

Postižená oblast Polí5: Chystáte křest svého (tedy našeho) CD minialba, kdy to je, kdo tam ještě bude?
POOB: Křest proběhne v hospodě U zlatého kola ve Vysoké u Mělníka, což je naše oblíbená scéna, kde se nám vždycky dobře hrálo.
Jako hosty jsme si pozvali Ruinu, které máme rádi pro jejich nekompromisní přístup k práci se zvukovým materiálem, a Dřevěné pytlí v jutových uhlích, kteří měli původně vystoupit na našem festiválku Stodola v jihočeské Pístině, ale z nějakých důvodů to nakonec termínově nevyšlo, tak jsme jim nabídli vystoupení na křestu ve Vysoké a jsme rádi, že přijali, protože oni zas tak často nehrajou a my můžeme potěšit návštěvníky docela exkluzivním programem. Sami se moc těšíme, chceme zahrát jen krátký set a dát prostor hlavně našim hostům a užít si zbytek večera mezi publikem.

Polí5: Proč je to vlastně jen minialbum - chystali jste se nahrávat delší program?
POOB:
Když chceš rozesmát Boha, řekni mu o svých plánech. Původně jsme šli do studia se záměrem nahrát normálně dlouhé album, uzavřít jím etapu po "čtyřicet dvojce", etapu na které se ještě podílel Marek. Chtěli jsme udělat tečku za minulostí a pustit se do úplně nového programu. Jenže v průběhu nahrávání jsme zjistili, že starší bigbítovější věci nás už moc nebaví, nikdo z nás není schopen je zadeklamovat tak dobře jako Marek a navíc působí nesourodě ve srovnání s novějšími písničkami. Nahrávky, se kterými jsme nebyli spokojeni, jsme nakonec nemilosrdně vyházeli, a zůstaly čtyři novější věci, které už směřují ke zvuku, jaký si představujeme do budoucna. Rozhodli jsme se, že je vydáme jako EP, které bude tou zamýšlenou tečkou, a další novinky už budeme střádat na nové album. Myslím, že si docela oddechl i Zbyněk Moravec, když jsme nahrávání u něj odpískali dřív. Jeho DIY studio je přece jenom stavěné na formát víceméně punkových kapel, kterým stačí osm stop, a my jsme mu svým vymejšlením a vrstvením smyček dávali docela zabrat. Ale myslím si, že zvuk nakonec nedopadl špatně.

Postižená oblast Polí5: Málokdo ví, že jste zkoušeli v mezidobí po Markově smrti i spolupráci s SdCh - můžeš to trochu přiblížit?
POOB:
S Mílou jsme absolvovali - kromě obsáhlých diskusí - v podstatě jednu zkoušku, na které vznikla jedna slibná skladba na jeho text z připravované sbírky. Bohužel po té zkoušce Míla zjistil, že nemůže v produkci hlučné hudby pokračovat kvůli zdravotním problémům, pro které ukončil už činnost kapely Ruce naší Dory. Snad tady neprozrazuju nic, co bych neměl... V každém případě nás to setkání v mnohém obohatilo a inspirovalo, SdCh je obrovská osobnost.

Polí5: Na téhle desce se trochu výrazově posouváte, považujete to ještě za hledání, nebo je Vám nějaká poloha těch písní zatím nejbližší?
POOB:
Asi Seek And Destroy - i když původně vznikla jako vtípek na špatný překlad špatného textu - tak hudebně je to ta cesta, po které půjdeme.

Polí5: Ono to asi ukáže to nové album co chystáte natočit napodzim - s jakým záměrem vlastně půjdete do studia? Odrazí se tam současná zkušenost s natáčením tohoto EP? Jak to vlastně probíhalo, máte tam hosty, dokonce foukací harmonika (nebo co) zazní...?
POOB:
Nevím jestli do studia půjdeme na podzim nebo na jaře, bude záležet na tom, jak rychle dotvoříme nový program tak, abychom s ním byli spokojeni. Určitě budeme muset tentokrát vybrat technicky vybavenější studio a také sami budeme chtít být lépe připraveni, už v zájmu kapelové pokladny :-). I když tomu, že některé věci dotvoříš až ve studiu, se nevyhneš. Studio je další nástroj, který normálně nemáš k dispozici a je škoda ho nevyužít. Taky jsme si pořídili nový sampler a smyčkovač a na svůj okamžik čeká theremin, tak kdoví, čeho se od nás ještě dočkáte. :-)
Na ípíčku hostuje v jedné skladbě Karel Žďárský ze Sousedů na cello, jinak jsme to my. Nás hrozně baví prznit původní zvuk nástrojů přes rozmanité efekty, nejraději jiným způsobem než byly zamýšleny :-). Já osobně rád mikrofonem pochytávám zpětné vazby a přeslechy a nalepuju je ke zvuku nástroje. Jak teď probíhá vlna návratu ke starým analogovým mašinkám, tak já říkám, že my jsme o krok dál a začínáme používat první primitivní digitální krabičky :-D
Tou harmonikou asi myslíš můj booster-klarinet v závěru Lidí na jezeře?

Polí5: Poslední dobou to vypadá, že se Vaše scéna kolem Mělníka začíná aktivovat, vzniká Sakraphon... Kdo za tím stojí?
POOB:
Sakraphon je místní scéna volně sdružená kolem bývalého Starého mlýna u Byšic, kromě nás se k ní hlásí např. Bumfrang3, Noartist, Květoslav Dolejší.
Dobrou duší je Zbyněk Moravec, který celý Starý mlýn vymyslel a dlouhá léta provozoval a současným hybatelem a autorem webu sakraphon.cz je Noartist Michal Milko. Díky mu! Jinak z Mělníka jsou pořád daleko nejslavnější Anyway :-)

Rozhovor po e-mailu za Polí5 vedl Josef Jindrák s Vláďou Špulákem zastupujícím Postiženou oblast.

web Postižená oblast
obchod: CD Postižená oblast - EP
obchod: CD Postižená oblast - 42
Akční nabídka cenově zvýhodněného balíčku s novými tituly Polí5, včetně POOB