Odljan neboli Vzduch svobody

Kniha autora narozeného v roce 1952 (děd rolník, otec policajt) v Omsku je polodokumentární román líčící hrůznou realitu sovětského vězení pro nezletilce. Hlavní hrdina, jednooký zlodějíček jménem (mimo jiné) Vokoun, zažívá věci, jaké Williama Goldinga ve snu nenapadly...

Gabyšev - Odljan „Poslyšte, jak dlouho jste seděl?”
„Pět let.”
„A jak dlouho jste to psal?”
„Přesně rok.”
„A teď chcete, abych to přečetl za jediný den?”
„Když začnete, tak se vod toho neutrhnete.”
V jeho hlase nezazněly nejmenší pochyby.

Tak popisuje spisovatel Andrej Bitov bizarní setkání s Leonidem Gabyševem, který mu přinesl k posouzení osmisetstránkový rukopis románu Odljan neboli Vzduch svobody. Gabyšev v nejmenším nepřeháněl – český překlad vydaný nakladatelstvím Pulchra, které nás kvalitní současnou ruskou prózou zásobuje pravidelně (vydává například díla hvězd Vladimira Sorokina a Svetlany Vasilenko), jsem začal číst jednou večer a skončil „pozítří.“ Odtrhnout se nebylo jak.

Kniha autora narozeného v roce 1952 (děd rolník, otec policajt) v Omsku je polodokumentární román líčící hrůznou realitu sovětského vězení pro nezletilce. Hlavní hrdina, jednooký zlodějíček jménem (mimo jiné) Vokoun, na vlastní kůži zažívá věci, jaké Williama Goldinga, autora Pána much, ve snu nenapadly, které ale v kapitolách věnovaných dětem líčí Solženicyn, Maloumian i další autoři, kteří přežili Gulag. Popis úpadku ještě tak nedávno nevinných téměř dětí patří v jejich knihám k tomu nejděsivějšímu.

Nekonečný kolotoč násilí, šikany a bizarních rituálů a iniciací i podrazů ze strany vyšetřovatelů, jimž je Vokoun vystaven, aby takový svět nakonec přijal za vlastní, je v textu prokládán odbočkami do hrdinovy minulosti, v hrdinově životě z něj ale není úniku – a vlastně ani vůle a duševních sil k úniku. Vokoun se sice v kriminále stává jakousi legendou, nezlomenou korekcemi ani neúspěšným pokusem o útěk, v životě mimo stěny vězení je ale zoufalý outsider: zmrzačený kleptoman, který se chytí do pasti vlastních lží, podvůdků a zatloukání. Při „zpracovávání“ staršími spoluvězni sice projevuje statečnost a nezlomnost, eskalovanému nátlaku ale nakonec stejně podléhá a jeho jedinou šancí je vyrůst a postoupit tak na vyšší příčku kriminálnické hierarchie. Vokoun si to dobře uvědomuje a s hrůzným světem, v němž se ocitl, se sžívá.

Tento strhující a šokující román o beznadějném osudu v nemilosrdném soukolí vězeňské mašinérie vyšel v SSSR nejprve v časopise Novyj mir, poté, na přelomu osmdesátých a devadesátých let, i knižně. První české vydání výborně přeložil Libor Dvořák.

Gabyšev Leonid - ODLJAN ČILI VZDUCH SVOBODY"