Peťo Tázok & Karaoke Tundra / Nové zprávy z města VP84

Tak to vypadá, že zásadní album domácího (omlouvám se za čechoslovakismus - správně: slovenského; ale vydáno v ČR) hiphopového alba jsme se dočkali až na sklonku roku. Horkou novinka CD Neuveriteľne smutný album stojí za poslech. Rap je zde pouze jako skořápka, pod povrchem se dějí neuvěřitelnéí věci.

TazokNové zprávy z města VP84? Nic překvapivého: beznaděj, skepse, démoni a všeobjímající temnota. I další kapitolu své komiksové knihy píšou Peťo Tázok a Karaoke Tundra výhradně na černé stránky. Na značce Deadred/Starcastic právě vydávají novou desku s výmluvným názvem Neuveritelne smutný album.

Na albu je dvacetdva tracků, z toho čtyři novinky a osmnáct remixů. Skladby z loňské úspěšné kolekce, nazvané sporadicky Album (BiggBoss, 2008) dostaly nový kabát od projektů z československé elektronické scény. I když jsou remixové verze nahony vzdálené minimalistickým produkcím Karaoke Tundry, neubírá to trackům na působivosti, možná právě naopak: atmosféra ponurých příběhů, které Peťo Tázok vypráví, je často ještě více zdůrazněná a dotažená do důsledku. Jinde dává hudba slovům trochu jiný, nečekaný kontext, ale všechno pohromadě působí nečekaně kompaktně (a snad i přistupněji, než je běžná produkce PT&KT).

Mezi remixéry najdete pochopitelně etablovaná jména (The Autumnist, Foolk, Sporto, Ježíš táhne na Berlín, Dva nebo Noisecut), ale i svěží nováčky jako jsou Emah, Federsel nebo Fakin Hipi a další. Neotřelý zvuk, nulový podíl klišé a zvukomalebné koláže, které udrží vaší pozornost po celou dobu, co deska hraje, to jsou charakteristické znaky Neuveritelne smutného alba. Prošpikované Beneho apokalyptickými vizemi tvoří geniální soundtrak k nadcházející zimě i ekonomické krizi. Za zvýšený počet sebevražd nenesou odpovědnost autoři ani vydavatel.

pttkPeťo Tázok aka Bene (rap) a Karaoke Tundra (produkce) tvoří obrazotvorné a uvěřitelné příběhy s trochou nostalgie, ironie, tragédie ale i humoru. I když bývá jejich projekt označován jako hip-hopový, je třeba dodat, že tuto kategorii značně přesahuje a nabízí úplně jiný pohled než kdokoliv z doposud známých českých nebo slovenských interpretů. Stylově se skladby PT&KT dají zařadit do kategorie alternatívního rapu či abstraktního hip-hopu, ale od většinové česko-slovenské hip-hopové produkce se líší právě zpracovávaným tématem a inspirací praskavou, glitchovou elektronikou, která je Karaokeho hlavní doménou.

Výjimečný černozlatý design obalu má na svědomí Adam Tureček a v každém CD najdete také samolepku od slovenského výtvarníka Erika Šilleho s motivem ke skladbě Neuveriteľne smutny pribeh.

Několik skladeb z alba dle vlastního výběru autorů je volně k stažení v nejvyšší kvalitě MP3 320 kbps na webstránce: Starcastic

Peťo Tázok & Karaoke Tundra - Neuveriteľne smutný album
22 skladeb, 59 minut
Deadred Records /Starcastic Records 2009
datum vydání: 21. 12. 2009
www.myspace.com/petotazok
www.myspace.com/karaoketundra