Polí5 právě vydává

V těchto dnech vychází dva nové tituly u Polí5. CD debut projektu / dua Lázně Kobalt a netradiční retrospektivní LP kapely Biorchestr.

 

Lázně Kobalt vystupují z anonymity

Pozoruhodná poetická dvojice Lázně Kobalt vydává u Polí5 svou druhou nahrávku s názvem Lustry v zemětřesení, která je zároveň jejím oficiálním debutem.


Lázně Kobalt jsou společným projektem básníka Ivo Stefana a hudebníka Jakuba Novosada. V českém prostředí výjimečný počin propojuje Stefanovy subtilní existenciální texty s Novosadovymi strhujícími, místy až romantizujícími skladbami. Do zvuku klavíru vstupují další nástroje a zvuky tohoto světa a společně vytvářejí zvláštní svěřenou a naléhavou atmosféru.

“Je to taková soulož poezie a klavírní i elektronické hudby, provozovaná za slunečné noci,” komentují s nadhledem své snahy tvůrci. Album obsahuje devět autorských kompozic, kde texty jsou recitovány do hudebních podkladů, tvořených klavírem, elektronickými nástroji, ruchy a konkrétními zvuky.

“Jediným hostem je v několika skladbách Ivana Stanislavová z kapely Oswald Schneider, která tu zastupuje ženský a zvířecí element,” prozrazuje Ivo Stefan. Zpěvačku si duo vybralo poté, co společně s Oswald Schneider absolvovalo několik koncertů.

Oba členové mají teritoria jasně rozdělená, texty jsou výhradně Stefanovy, zatímco veškerou hudbu skládá Novosad. Oba se však vzájemně doplňují a ovlivňují, nejde o tradiční melodramy, ale stejně tak jako vzniká hudba k už hotovým básním, jindy jsou zas texty napsány až pod vlivem hudební složky.

Kořeny spolupráce obou zúčastněných, jejichž přátelství začalo už společnými studii, sahají do konce devadesátých let, ale název Lázně Kobalt a veřejné vystupování se datuje až od roku 2012. Už v roce 2002 nicméně vznikla nahrávka Kopisty, která ale nikdy oficiálně nebyla vydána.

“Lázně Kobalt mě baví svou realistickou hudební i textovou melancholií,” prozrazuje Josef Jindrák z Polí 5, proč se rozhodl vydat debutovou nahrávku v podstatě neznámého sdružení. “Jsou to kamarádi, které znám roky, sám s nimi hraji v jiných projektech, spojuje je jistá umanutost, kdy se nehledí na světové proudy a s nasazením vlastní kůže, bez jakýchkoliv kompromisů se věnují své tvorbě.”

poslech:

https://poli5.bandcamp.com/album/lustry-v-zem-t-esen

https://www.youtube.com/watch?v=ktnx5HamaTY

 

Lázně Kobalt - Lustry v zemětřesení

EPP 108-2

EAN: 8595026622975

Polí5, 2016

doporučená prodejní cena 249,-

 

 

Biorchestr šlape do pedálů k výročí

Brněnské “tříčlenné duo” Biorchestr vydává v září nové album Bicykl. Prostřednictvím vinylové desky na něm bilancuje deset let své činnosti.


Za zvuku zvonků, drnčení řetězu, šustění vzduchu kolem uší vyráží Biorchestr na svoji retrospektivní vyjížďku. Pod značkou Polí5 vydaná deska mapuje tvorbu skupiny od roku 2006, kdy frontman kapely Aleš Pilgr vydal svou sólovou nahrávku Nos na stůl, která vše odstartovala.

„Jsem fanda do gramodesek a v poslední době doma poslouchám skoro jenom je. Protože je to 10 let od mé první sólovky, rozhodli jsme se toto výročí oslavit retrospektivně. Vybrali jsme ze čtyř nahrávek dvanáct písniček, a z nich dvě nově natočili v současných aranžích, jak je hrajeme na koncertech. Nikdy jsme si nedali žádnou pauzu. Koncertujeme a pracujeme soustavně a tak za námi zůstává nepřerušovaná stopa jako po bicyklu.“, shrnuje Aleš Pilgr.

O obal, kreslený jedním tahem, se postarala Bára Ungerová ze skupiny DVA. Mimo jejích kreseb se v albu vyskytují úryvky zápisků z kapelního deníku.

Kromě Aleše Pilgra, který kromě zpěvu obsluhuje řadu dalších nástrojů - kytaru, mandolínu, elektronické perkuse nebo harmoniku - Biorchestr tvoří jeho žena Jana Pilgrová (klávesy, zpěv, perkuse) a od roku 2012 i cellista a kontrabasista Tomáš Jenček. Postupně vydali celkem čtyři alba, zrealizovali hned několik klipů, vyzkoušeli si speciální formát CDG (Compact desk game) a v rámci crowdfundingu rozprodávali pozemky na Jupiterově měsíci Io. Aleše Pilgra zároveň posluchači mohou znát i jako bubeníka skupin Petr Váša & Ty syčáci a Květy, se kterými je opakovaným držitelem Ceny Anděl.

Skupina strčí do batohů svůj Bicykl začátkem září a vyjede s ním na kolech z Brna do Prahy. A to nikoli obrazně, ale doslova. „Je inspirativní dávat si různá omezení a překážky. Normálně máme auto našlapané hudebními nástroji až po strop. Tentokrát si budeme muset poradit pouze s tím, co uvezeme na nosiči, co na místě nalezneme a na čem pojedeme. I kolo totiž může být hudebním nástrojem.“, dodává frontman.

 

https://www.youtube.com/watch?v=JxwNvu8EyBI

https://www.youtube.com/watch?v=9F_nsZ4BFuo

https://www.youtube.com/watch?v=62U-5fqDoQo

 

poslech celého alba:

https://poli5.bandcamp.com/album/bicykl

 

Biorchestr - Bicykl

EPP 102-1

Polí5, 2016

doporučená prodejní cena 299,-