Polí5 v Mikulově

Předposlední víkend prázdnin (22.-23. 8.) proběhne v Mikulově festival Eurotrialog, který má nejúžasnější podtitul: Festival nepopulární hudby. Jezdím tam už mnoho let s výjezdním prodejním stánkem… Proto jsem byl poctěn, když mě oslovil pořadatel, abych zde letos dramaturgicky zaštítil druhou stanovou scénu.

Předposlední víkend prázdnin (22.-23. 8.) proběhne v Mikulově festival Eurotrialog, který má nejúžasnější podtitul: Festival nepopulární hudby. Jezdím tam už mnoho let s výjezdním prodejním stánkem a oceňuji rodinou tradicionalistickou atmosféru, mnohé dobré zákazníky vidím jen jednou ročně právě tam a opět se těším jak porozprávíme… Proto jsem byl poctěn, když mě oslovil pořadatel, abych zde letos dramaturgicky zaštítil druhou stanovou scénu.

Nepopulární hudby jsem vydal velmi mnoho, tedy jsem na ni jistě odborník, stačilo se jen podívat do mé vydavatelské stáje a program byl snadno naplněn. Vlastně jsem si uvědomil, že bych stejně snadno mohl postavit program celého festivalu, jen je otázka jestli by té nepopulárnosti nebylo už moc a hlavně, nikdy jsem na podobné akce neuměl sehnat peníze. Tedy model druhé scény v rámci zavedeného festivalu vypadá naprosto ideálně.

Výběr kapel byl determinován několika aspekty – časovými (někdo neměl čas), samozřejmě finančními (rozpočet byl omezený a některé kapely nebylo možno financovat už jen proto, že Mikulov je poměrně daleko – o to větší dík je potřeba vyslovit zúčastněným, kteří své požadavky osekali na naprosté minium, aby Polí5 podpořili) a nakonec i dramaturgickým – chtěl jsem mít scénu pestrou, ne pouze folkovou nebo experimentální, velký důraz se kladl i na pořadí, aby scéna fungovala jako celek, aby na sebe kapely logicky navazovali apod. Přesto se na mnoho kapel nedostalo, protože i délka festivalu je omezena.

V pátek u nás začne Gregor Samsa, jejich technický zručný bigbít alá Primus je na zahájení nejvhodnější. Pokračovat bude Martin E. Kyšperský s Aleše Pilgrem (oba z Květů) , zahrají materiál z Martinova sólového alba, který jsme vydali loni. Naváže na ně klasik české alternativní scény Pavel Richter v duu se svým synem Jonášem – těsně před prázdninama vyšla jejich novinka DNA, kterou zde budou prezentovat. Páteční večer zakončí mystičtí Sousedi na které mám zatím nejpříznivější ohlasy z ciziny. V soubotu zahájí můj velký hiphopový objev Mermomoc. Mnozí rapeři tvrdí, že to hiphop není, a alternativní kruhy zase mají pocit, že to k nim nepatři – nakonec je to jedno, protože důležité je, že jsou výborní, temní, nervní, autentičtí, velmi muzikální. Po nich přijde další mimopražský kapela – Postižená oblast. S příchodem nového zpěváka (Filip Jakš) se sound kapely rozvolnil i zahustil současně a větší důraz se klade na experimentální texty. Hustší atmosféru odlehčí geniální a stále nedoceněná severomoravská postava Jindra Holubec se současnou kapelou, která svébytný funk posune spíšče do soulových poloh a nebude to trapné a bude to s humorem. Po Jindrovi se vrátí na podium Filip Jakš se svým sólovým projektem Asstma, notebook, basa, zvukové procesory, mumlání, fónická poesie. V jednom z nejlepších časů nastoupí vlajková loď Polí5 – kapela B4. Krautrock, freakout, psychedelie, improvizing – krása. Po nich přijde totální dekadence – můj generační souputník a stále více se prosazující dramatik SdCh se svou o generaci mladší kapelou Ruce naší Dory. Jejich melancholii napravím se svým Skrytým půvabem byrokracie - poťouchlá elektronika, brutální basa (to jako já, hihi), deklamace zešílevšího tatínka nad četbou časopisu Vesmír, Simulakrum je pravdivé. A třešínka nakonec – Tomáš Vtípil, nevypočitatelný všeuměl, výborný i jako one man show, ale tentokrát v duu s bubeníkem Petrem Fučíkem (ex Čvachtavý lachtan, Mucha)

Festival má i tu hlavní scénu, sice to ta Polí5 podstatně zastíní, ale pokud nebudou mít posluchači na naše kapely zrovna náladu, lze se ukojit na Už jsme doma, Korben Dallas, Iva Bittová, Plastic People a dalších.

Kompletní program a další detaily zde: http://www.eurotrialog.cz