Pozvánka: Pivo a ženy, premiéra 19.1. 2016

 

Německá autorka Felicia Zeller přebásňuje rozhovory opilých žen. Řeč nebo spíše pokusy o ni praskají a rozplývají se jako mýdlové (nebo pivní?) bubliny. I přes černé díry v hlavě však spolu komunikují a bojují proti neschopnosti, nedorozumění a beznaději. Jejich krátké dialogy a změny situací připomínají klipovitý film, v němž nechybí životní humor.

První české uvedení hry ve Východočeském divadle Pardubice – Malá scéna ve dvoře, premiéra v úterý 19. ledna 2015 od 19.00 hodin.

(Překlad Zuzana Augustová, režie Tereza Říhová j. h., dramaturgie Zdeněk Janál, hrají Romana Chvalová, Josef Láska, Veronika Macková, Jana Ondrušková, Lída Vlášková.)

 

Ukázky ze hry:


JEDNY Z NEJKLIDNĚJŠÍCH VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ NA SVĚTĚ

1.

a jak se pořád máš?

co se tak blbě ptáš mám se naprosto na hovno co jinýho, už měsíce se mám na hovno, přece ses mě ptala zrovna před nedávnem, jak se pořád mám a já ti už tenkrát řekla, že na hovno. co jinýho.

 

2.

a jak se máš ty?

taky na hovno.

 

 

O POROVNÁVÁNÍ

1.

a když pak začnou porovnávat flašky od piva, vypadá to asi takhle: tady jedna flaška, támhle druhá flaška a co v nich bylo? pivo. ale o to vůbec nejde.

 

a o co teda?

 

točí flaškou, až se ukáže etiketa, ta se pak přečte. druhej taky přečte etiketu. pak se o ně tak trochu přetahujou. a pak teda srovnávaj, co je na nich napsáno.

 

jo tak

 

ale tady je to stejně, tady maj jenom becks

 

2.

a co tam teda máš napsáno?

 

becks

 

já taky!

 

 

PIVO JE PODLE MĚ NA PRD

pivo je podle mě na prd, protože pak musím furt chcát, a když už sedím na baru a záchod je na druhý straně, tak většinou zůstanu sedět. čekám vždycky až do poslední chvíle, až už tam sotva dokážu dojít a záchod je pak taky většinou obsazenej a čekání jsem vždycky. nejradši bych ty dveře vykopla, jenže se nemůžu skoro pohnout, nohy, to je nevýhoda piva, ale to je fuk

 


Překlad hry vznikl za finanční podpory Goethe-Institutu, Tschechische Republik. 
https://www.goethe.de/ins/cz/cs/index.html

Felicia Zeller.