Prolamování do mrazivé autenticity loutkového divadla / Pozvánka

Po deseti letech od vzniku vychází poprvé tiskem zásadní dílo současného českého autora píšícího pod zkratkou SdCh. Jde o divadelní trilogii psanou pro loutkové divadlo. Ale neočekávejte dětskou podívanou. Rozehrává se zde postmoderní groteska o současných traumatech naší společnosti.

SdChDivadelní hry jsou středobod tvorby SdCh, který však napsal i řadu básnických sbírek či kolážových komixových deníků etc. Pokud nebudeme počítat ranné hry, jsou od počátku současného století psány přímo pro autorské provedení loutkového divadla. Dopředu se počítá se statickou pitvorností loutek. Vzniká tak řada posunů, jež by v klasickém hereckém provedení pravděpodobně zanikla.

Divus právě vydává v luxusní verzi jako faksimilii rukopisných čtenářských verzí s autorovými kolážemi, první tři hry zamýšleného celku tří trilogií (Česká, Umělecká a Lidská). První dvě trilogie jsou již dokončeny a mimo jedné hry ii inscenovány, z poslední trilogie je nedávno dokončena první hra, která ještě nebyla uvedena.

Právě vydávaná první Česká trilogie se ze tří různých stran (a bez jednotících postav či navazujících příběh) zabývá národem, jeho současných mýtů, charakteru a kostlivců ve skříních. Forma je spíše groteskní až zábavná, SdCh nechce těžkými tématy srazit diváka k zemi. Což se mu daří znamenitě. Hry jsou diváky většinou vnímány jako komedie, byť jako popis je to značně žánrově zjednodušené. V mnoha pasážích diváka spíše mrazí.

Česká trilogie obsahuje hry:
Seance Vyšehradská - satiricko spiritistická férie o utajené cestě K. H. Máchy a V. Hanky, kteří chtějí zvědět jaké velké postavy české kultury bude národ uctívat po sto letech a nestačí se divit.
Červený Amadeus - existenciální fraška, postava Červeného Amadea je zkoncipována v konceptu amatérského božství před svou proměnou v schematičtějšího barokního supermana stejnojmenného komixu. Opět jde jako v Seanci o formu putování s mnoha humornými odbočkami až přideme do finále prozření a oběšení loutky.
Ztraceni v Gotwaldu - fatalistický pandán, putování je tentokrát vertikální a dotýká se dějin nedávných.

mapa Karlin StudiosČeskou trilogii v současnosti už SdCh běžně neprovádí, je tedy vzácnou vyjímkou, že u příležitosti vydání budou jednorázově tyto hry opět autorem inscenovány a to v původní výpravě a obsazení. První z her - Seance Vyšehradská již byla úspěšně hrána při vernisáži komixu Varléna, 8. 9. ještě můžeme shlédnout Ztraceni v Gottwaldu a 15. 9.Červeného Amadea.

Vše probíhá ve sklepích galerie Karlin Studios od 20hod.

Apeluji na všechny, aby si tuto chvíli nenechali ujít! Stojí za to.

Česká trilogie je i v našem e-shopu