První sólové album Josefa Ostřanského

 

Legenda domácí hudební scény Josef Ostřanský pod značkou OSTRAK MODE připravil své první sólové album. Na rozdíl od kapel Dunaj, E, Boo, Rale nebo Kuzmich Orchestra, kde působil, ho naplnil elektronikou i vlastním zpěvem. Album s názvem Copy and Paste vyjde začátkem března u vydavatelství Polí5. Už nyní si z něj můžete poslechnout skladby Manuál, Fráze a Jednou ráno.


Materiál na desku vznikal během čtyřletého pobytu Ostřanského na Ukrajině, kde hudebník zažil začátek a průběh Majdanu. Novou hudbu původně skládal pro své ukrajinské a české hudební projekty. K myšlence nazpívat a vydat vlastní sólovou desku ho přivedla až jeho spoluhráčka z Kuzmich Orchestra Dorota Barová.


Právě na debutu Ptačí sliby s touto kapelou Ostřanský začal experimentovat s elektronikou, které následně propadl. „Zjistil jsem, že její možnosti jsou opravdu nekonečné. Je to jako když se ponoříte do oceánu. Za každým dalším útesem se odkrývá nová hlubina,“ říká Ostřanský k východiskům sólového alba.


Základním tématem desky Copy and Paste je kopírování a žití podle šablon, které člověku znemožňují být sám sebou. „Myslím, že každá doba byla posedlá kopírováním. Každý, kdo si nemohl pořídit nebo koupit nedosažitelnou věc, si ji prostě vždy mohl nějakým způsobem okopírovat. Dnes je zkratka ‚ctrl-c' a ‚ctrl-v' rozhodně jednou z nejoblíbenějších. Nejde ale o to kopírovat a vkládat, tím jen konzumujeme a kumulujeme většinou nepotřebnou hromadu krámů. Jde o to kopírované informace svým vlastním způsobem adaptovat, pochopit. Nechat se inspirovat. A třeba najít návod na více radosti a tvořivosti. Tak, jako si děti samy hrají a objevují svět,“ vysvětluje Ostřanský.


Texty písní na desce Ostřanský částečně složil sám. Pojednávají o vztazích mezi lidmi. O šablonách, které si do sebe lidé nechali naprogramovat – rodiči, školou nebo ideologií svého okolí – a které potom často žijí místo životů vlastních.


Většina textů pak pochází z pera Karla Davida, jehož poezie zpravidla vychází z obrazů konkrétních přírodních elementů v často překvapujících souvislostech – hvězdy ve dne, sníh v květnu. Prostřednictvím takových obrazů dospívá k vhledům na podstatné souvislosti vnitřního pohybu lidského vědomí, v jeho provázanosti s pohybem vnějším.


Album Copy and Paste obsahuje 10 skladeb. Vyjde 9. března 2016 u vydavatelství Polí5 na CD a následně také na vinylu. Po jeho vydání OSTRAK MODE plánuje koncerty v klubech i na festivalech.

Další informace:
Web: http://www.josefostransky.cz/
Soundcloud: https://soundcloud.com/ostrak/sets/copy-and-paste

 

V Praze dne 24. 11. 2015