Rogo - Postava v mém bytě

Jméno: Tomash Rogowski, říkají mu Rogo už od základní školy, narozen: 7.5.1983 v Praze v Podolí. Otec pochází z Polska z města Debica a matka z Plzně, má bratra a sestru. Umělecké geny asi po pradědovi z matčiny strany, mají i shodnou mezeru mezi zubama. Vyučil se keramikem a zhruba v období školy začal i souvisleji psát. Píše básně a povídky. Kapely: Von plastic factor y(zpěv a většina textů), Krásní a ožralý (vznik prosinec 2014), Nouze (ovšem ta je momentálně neaktivní), hostování v Best of programu Skrytého půvabu byrokracie. Náboženství: Matka Země. Zaměstnání: zaměstnání? Oblíbení autoři: Ch.Baudelaire, P.Verlaine,A.Rimbaud, T.Corbiere, Lord Byron, P.B.Sheley, Ch.Bukowski, G.Corso, H.Miller, P.Zajíčřek, Magor a mnoho dalších. Muzika: hlavně Black Sabbath... Má přítelkyni a jednu povolenou milenku.

Jméno: Tomash Rogowski, říkají mu Rogo už od základní školy, narozen:7.5.1983 v Praze v Podolí. Otec pochází z Polska z města Debica a matka z Plzně, má bratra a sestru. Umělecké geny asi po pradědovi z matčiny strany, mají i shodnou mezeru mezi zubama. Vyučil se keramikem a zhruba v období školy začal i souvisleji psát. Píše básně a povídky. Kapely: Von plastic factor y(zpěv a většina textů), Krásní a ožralý (vznik prosinec 2014), Nouze (ovšem ta je momentálně neaktivní), hostování v Best of programu Skrytého půvabu byrokracie. Náboženství: Matka Země. Zaměstnání: zaměstnání? Oblíbení autoři: Ch.Baudelaire, P.Verlaine,A.Rimbaud, T.Corbiere, Lord Byron, P.B.Sheley, Ch.Bukowski, G.Corso, H.Miller, P.Zajíčřek, Magor a mnoho dalších. Muzika: hlavně Black Sabbath... Má přítelkyni a jednu povolenou milenku.

-

Postava v mém bytě

Jsem již několik dní zavřený ve svém pokoji a chuť vyjít ven na denní světlo se stále nedostavuje. Po posledním výletu do společnosti jakoby ze mě vyprchala veškerá energie. Při letmém pohohledu z okna mě sužuje rozmrzelost. Představa, že bych měl vyjít z pokoje, z bytu, sejít těch pár mizerných schodů, otevřít dveře domu a vyjít do světa, opět na mé obvyklé cesty se stává příčinou mých depresí. Telefon jsem musel vypnout, stále mi někdo volal, psal a snažil se mi poradit, jak naložit se životem. Nenávidím lidi. Jsem zavřený v malé místnosti, kde se kupí nepořádek. Mám tu též spoustu knih, ale netoužím ani po jedné. Myslel jsem, že využiju své samoty k nějaké tvorbě, avšak cokoliv, co napíšu, musím hned zničit, slova, která volím, nestojí za nic. Voda stále teče, ještě minimálně měsíc půjde i proud, a tak alespoň poslouchám své oblíbené desky vážné hudby, populární hudbou opovrhuji. Bez jídla vydržím, myslím, ještě docela dlouho, představa, že bych měl do svých úst vložit nějakou odpornou hmotu, vyvolává časté zvracení.

Někdo zvoní u dveří, mám to vnímat? Nakonec přeci jen vstanu ze své stabilizované polohy a kráčím ke dveřím, otevírám a zdravím sousedku. Je to čiperná důchodkyně dávno po osmdesátce. ,,Pane Koš, já jsem se jen přišla zeptat, jestli je u vás vše v pořádku, lidé z domu o vás mají starost.“,,Nemusíte mít starost, hůř mi snad ani být nemůže, ale zatím jsem bohužel naživu, až zemřu, dám vám vědět.“Načež sousedce zavírám dveře před obličejem. Nikdy jsem v domě nikoho nezajímal a najednou tolik starosti. Nejspíše by se sem chtěl nějaký známý či příbuzný kohosi z domu nastěhovat a jen s napětím očekávají mou smrt. Neodpustil bych si, kdybych někoho potěšil svou předčasnou smrtí. Budu muset ještě nějaký čas vydržet. Nebo se tu ještě nabízí možnost vyhořet, měli by s tím bytem alespoň zbytečnou práci a já bych se snad konečně objevil v novinách. Sice by to nebyl můj vytoužený článek ,,Roman Koš, slavný spisovatel, opět křtí novou knihu, která je už celé měsíce s napětím očekávaná.“,ale na druhou stranu ,,Podivín uhořel ve svém bytě v Pražských Holešovicích“ nezní též zle.

Vracím se zpět do pokoje ponořen do chmurných myšlenek a nevšímám si postavy na své posteli. Sedám si ke stolu a sesypávám zbytky tabáku do papírku. ,,Kdybych měl alespoň peníze na drogy, svět by byl trochu zábavný. Utahuji papírek a zapaluji narychlo zhotovenou cigaretu. Postava na posteli mě se zájmem pozoruje, já o její přítomnosti stále nevím. Stihla mě vzácná chvíle, v hlavě se mi uspořádalo několik dle mého názoru zajímavých myšlenek, které by stálo za to zaznamenat. Opět tedy vstávám ze židle a snažím se najít kousek čistého papíru. V tu chvíli si povšimnu postavy na své posteli. Jen lehce zaskočen zamířím k ní a sedám si po jejím boku. Postava se usměje a vstane. Z mé skříně vytahuje oblečení a já si všímám, že mi je velmi povědomá. Sedím na posteli jako přikovaný, nezmohu se ani na slovo. Mlčky pozoruji, jak postava odchází z bytu. Slyším ještě, jak na chodbě zdraví sousedku a píská si známou melodii. Já nemám přátele, ale tato postava jich bude mít jistě mnoho.

Praha Holešovice 12.7.2013