Rozhovor s Karlem Škrabalem

Jana Orlová byla drzá a ptala se Karla Škrabala na Vítrholc.

Co z toho vzešlo??

***

1) Jak dlouho se členové Vítrholce (Karel Škrabal, Jaroslav Škvarna, Dalibor Maňas, Pajináč, František Kowolowski, David Minařík) znají? Jak dlouho píší?

Vítrholc jsme založili před více než dvaceti lety s Daliborem Maňasem a tehdy ještě Pavlem Galíkem. Od samého začátku jsme řešili veřejnou prezentaci našich textů, bylo nám jasné, že klasické literární kanály nás pro náš přístup jen tak nepřijmou. Psali jsme jinak, než se tehdy považovalo za opravdickou poezii. A s těmi pokusy, improvizacemi a pak i zkoušením postupně vznikla kapela, kterou prošla řada lidí. V tuto chvíli Vítrholc prezentuje hlavně texty Dalibora Maňase a moje, ale i některých spřízněných či oblíbených autorů. Spolu s námi jsou na pódiu výtvarník a performer František Kowolovski, hudebníci Petr Sasín (dříve třeba Nesselsdorf), Pavel Pohořelský (např. valerians Future), Jaroslav Škvarna (dříve Ser un peyjarelo) a nově i slovenská básnířka Mirka Ábelová. Ti co píší, píší celý život.

2) Proč jste se rozhodli vyjít se svou vegetativní lyrikou v polovině devadesátých let ven? Proč zrovna almanach? Je to nějaká forma notalgie?

My jsme se rozhodli vydávat almanachy ze stejného důvodu jako jsme se rozhodli vystupovat na veřejnosti. A každý almanach má svůj úvod, kde vysvětlíte, čím je jiný než ostatní almanachy. tehdy jsme tomu našemu stylu říkali vegetativní lyrika, dost jsme v té době hulili. Pak jsme tomu také začali říkat komerční poezie. Asi proto, abychom se nějak vymezili k těm básníkům okolo, co dělali ten těžkej mramor. Jo, nostalgičtí jsme hodně.

3) Proč jsi na stránkách vitrholc.com uvedený na prvním místě?

Protože se někdy tvářím jako předseda. Ale na pódiu stojí uprostřed Franta, protože je zajímavější. Teď co máme poprvé ve svých řadách na pódiu ženu bychom měli dát doprostřed ji, ale to by zase vypadalo, že to je nějaká naše zpěvačka a my jsme sboristé. To taky nechceme, je na to moc nová. I tak už čumí všichni jenom na ni. Což se teda nedivím.

4) Jak máte ve Vítrholci rozdělené role? Máte fikční světy?

Role máme rozdělené přirozeně. Já na soustředění docela často vařím. Pak také nejvíc domluvám různé koncerty apod. protože jsem seriózní a sedím dost času u e-mailu a beru telefony. Jarda, Pavel a Saska zase řeší hudbu, na to já říkám jenom, že je to hezký nebo že je to hodně hezký.

5) Hrajete na notu okrajové tvorby a zároveň jste hezky zařazení do společnosti, jak s tímto rozporem pracujete?

Nehrajeme na žádnou notu. Naším programem není být na okraji. Ale náš problém je, že texty někdy lidi nechápou, nechápou co to má znamenat a proč to říkáme a hudba je tvrdší a elektronická, což také není nic okrajového. Asi se to hůř vstřebává jako celek, nejsme hip hop ale přitom nezpíváme a tak. Lidi potřebují škatulky, aby se jim to buď líbilo nebo ne, pomáhá jim to se s tou produkcí identifikovat. V tomto si to moc neulehčujeme. Jinak co se týče našeho společenského zařazení, dva pracujeme jako novináři, jeden učí výtvarné umění a dělá kurátora, další zaměřuje stavby, jiní dělají ve strojírenství, někdo u počítače, jinej u pásu. Na našich profesích není nic zajímavého a takových lidí jsou tisíce.

6) Existuje ještě něco jiného, co máte rádi, kromě chlastu a sexu?

Chlast a sex máme rádi stejně jako většina ostatních, což znamená, že se od obou radostí života taky někdy rádi odpočineme. V našich textech je běžný život, práce, rodiny, fotbal, hospody, holky i vdolky.

7) Odkdy s Vámi spolupracuje Mirka Ábelová?

Mirka s Vítrholcem spolupracuje chvíli. Seznámil nás Milan Kozelka, který nás měl i Mirku rád, tak jsme se logicky pak občas sešli na jednom pódiu při čtení. To však bylo bohužel už jen málo, Milan pak onemocněl a umřel. S Mirkou jsme začali loni, když odešel náš kolega David Minařík zvaný Prcek studovat výtvarné umění do Dánska.

8) Jaký je ve Vítrholci vztah mezi psaným slovem a hudbou?

Prvně oddělený, pak úzký. Mění se to ve chvíli, kdy se rozhodneme, že na tuto hudbu budou tato slova.

9) Co pro vás znamenají sprostá slova?

Nic. Kunda sem, kunda tam.

***

Nejbližší vystoupení Vítrholc:

So 14. března – Kopřivnice, Papaya Music Club (+ Mucha, Rotoped band Live )

Po 16. března – Ostrava, Plán B Hardcore Cafe

Út 17. března – Zlín, Zelenáčova šopa (+ Milan Libiger a další autoři Zlínské literární tržnice)

So 11. dubna - Brno, Mersey klub (s Vlado Šimek a Herzog Herzog)