Satanské verše

Jednou z důležitých součástí Polí pět jsou i romány britského spisovatele indicko-muslimského původu Ahmeda Salmana Rushdieho. Jeho styl bývá označován za magický realismus kombinovaný s historickou fikcí. Dominantním tématem jeho knih je spousta spojení, rozpadů a migrací mezi rozdílnými kulturami. Druhá část biografického seriálu.

Satan RushdieToto je druhá část seriálu o Salmanu Rushiem, první část Salman Rushdie mezi kulturami najdete zde.

Přestože měl Rushdie v době, kdy vycházely "The Satanic Verses" (1988, česky "Satanské verše" 1995), se zakazováním svých děl už nějaké zkušenosti – "Hanba" byla zakázaná v Pakistánu a za "Děti půlnoci" čelil žalobě v Indii) –, asi nepředpokládal, že ani ne do roka vůdce íránské islámské revoluce ájatolláh Chomejní vyhlásí fatwu, v níž odsoudil k smrti krom Rushdieho i ty, kteří se na vydání románu jakkoli podíleli. Později rozsudek potvrdil i íranský prezident Chameneí. Jednalo se sice o krok spíše politický, přesto se Rushdie musel za pomoci britských bezpečnostních sil skrývat a byl spáchán atentát na japonského překladatele a následovaly i útoky na norského a italského vydavatele. Islámští extremisté nezůstali jen u "pohanů", ale zaměřili se na slabé články řetězu i ve svých řadách – v Londýně byli zavražděni dva islámští představitelé, jelikož zpohybňovali správnost Chomejního fatwy.

Samotná kniha pojednává o dvou Indech, kteří přežijí teroristický útok na letadlo mířící do Velké Británie. Po té, co jsou zachráněni, se začínají přeměňovat – jeden na anděla, druhý naopak v čerta. Čert musí kvůli své nové podobě překonat rasistické přijetí imigračních úředníků a zhoršení osobních vztahů.Satan Rushdie Naopak anděl začne mít sny diktující poněkud zmateně verše Prorokovi, zakládajícímu nové náboženství . Vedle hlavního tématu kniha obsahuje i mnoho vedlejších dějových linií.

Čím si ale kniha zasloužila, že je její čtení islámskými autoritami zakazováno? Už název samotný odkazuje na část Koránu, která byla ovšem později odstraněna. Mohamed v ní zmiňuje existenci dalších božstev. Postava mající předobraz v Mohamedovi dostala od Rushdieho jméno Mahound, což je hanlivá zkomolenina jeho jména používaná křižáky. Majitel jednoho nevětsince v Mecce pojmenoval z reklamních důvodů své "sociální pracovnice" dle Mohamedových manželek. V neposlední řadě je Prorokova nejoblíbenější manželka epileptička, která si své tělo zakrývá pouze do svých dlouhých vlasů.

Podle některých muslimů napsal Rushdie "Satanské verše" s úmyslem islámské náboženství urazit. Přestože se od islámu brzy odvrátil, znal Korán velmi dobře a své rány vedl s chirurgickou přesností.

Seriál článků a spiovateli Salmanu Rushdiem ukončuje třetí článek.