Setkání – XXXI – Tělo

 

 

V sobotu 11. září proběhlo v Kostelci nad Černými lesy 31. setkání Ateliéru GH, které pořádají Zdenek Hůla, Josef Volvovič, Josef Hrdlička a další. Tématem letošního setkání bylo TĚLO.

 

Ateliér je na místě bývalé galerie H, kterou založili bratři Jiří a Zdenek Hůlovi a která v jejich přebudovaném rodinném statku fungovala v letech 1983 až 1989. Svého času byla Galerie H jedinou nezávislou galerií na českém území. Po roce 1989 a rozchodu profesních drah obou bratrů se na místě bývalé galerie začala konat pravidelná tematická setkání umělců, ale také vědců, teoretiků a dalších.

 

Letos ateliér hostil díla zhruba dvou desítek umělců. Práce umělců, kteří svá díla zaslali přímo na tématickou výstavu, jako Anežka Kovalová či Michal Sedlák, doplnila také trojice děl z archivu Zdenka Hůly – mezi nimi objekt z mačkaného papíru Adrieny Šimotové, která patřila k někdejšímu okruhu kolem Galerie H.

 

Vedle vernisáže byly součástí bohatého programu koncerty. O zahájení programu se postaral sbor Chorus Angelicus v odsvěceném kostele sv. Jana Křtitele, v jehož interiéru jsou instalované sochy a objekty Zdenka Hůly. Následovala vernisáž výstavy a přednáška básníka, výtvarného teoretika a komparatisty Jaromíra Typlta s názvem Průhledy tělem v art brut.

 

Odpolední program zahájila přednáška kurátorky a teoretičky umění Moniky Švec Sybolové na téma Tělo v díle Toyen. Následovalo čtení Jaromíra Typlta, komparatisty, básníka a esejisty Josefa Hrdličky, komparatisty Jakuba Vaňka, kurátorky a básnířky Ivany Beranové (publikující pod pseudonymem Yanna Ram) a francouzského básníka a překladatele Benoîa Meunieho. Po čtení zahrál několik skladeb na dvanáctistrunnou kytaru písničkář a textař Radek Čihák. 

 

-jv-