Smržovka chystá pro fanoušky další hudební událost

Letošní festivalová sezóna zdaleka nekončí: 17.11.2007 se uskuteční šestý ročník WONDERFESTu – mezinárodního festivalu, který si získal renomé doma i v zahraničí. Letos budete moci vidět a slyšet např: Krch-Off, Bratry Karamazovi, Burana Orffchester a další; slovem bude provázet Petr Slabý.

Na kulturním poli by mohla Smržovce, malému severočeskému městu, v lecčems závidět daleko větší - a silnějším rozpočtem disponující - česká města. V uplynulých letech si zde udělalo zastávku mnoho významných jmen. Představil se zde například legendární kubánský soubor Septeto National de Ignacio Pineira, zázemí zde našli irští Hogs s Václavem Koubkem, když chystali materiál na unikátní česko-irskou desku (Všem se nalejvá, Indies 2007). Smržovka tradičně hostí také Slet bubeníků – unikátní globální projekt nemající ve světě obdoby (v čele s Pavlem Fajtem, Alanem Vitoušem, Milošem Vacíkem…) a v létě se zde již patnáct let koná hudební festival Eurion či letos druhým rokem Smržfest. Dramaturgickou odvážností, stejně jako celkovou koncepcí a podporou hudebních projektů, se tak Smržovka výrazně zapisuje do evropské hudební mapy a bez nadsázky lze říci, že zejména Wonderfest a Slet bubeníků svým věhlasem překračují nejen hranice regionu, ale i hranice České republiky.

Bohatá i žánrově pestrá hudební sezóna ve Smržovce vyvrcholí nejambicióznější kulturní událostí: v sobotu 17. listopadu se v sále Parkhotelu uskuteční šestý ročník mezinárodního hudebního festivalu „Wonderfest“.

Tato hudební přehlídka se díky geografické poloze Smržovky symbolicky hlásí k rodině festivalů Eurotrialog – „Hudba na trojmezí“, se kterou ji pojí i jméno dramaturga Romka Hanzlíka. Vedle tuzemských umělců vždy hostí Wonderfest také hudebníky z některé ze sousedních zemí. Smržovka drží i v tomto směru laťku pořádně vysoko a tradičně uvádí například přední německé či polské soubory zejména z oblasti worldmusic. Letos volba padla na ryze divčí soubor Rada Synergica z Německa. Jejich hudba je propojení klezmer a cikánské hudby s balkánskými prvky. Čeští fanoušci se s Radou Synergica seznámili již před rokem v pražském divadle Archa na festivalu Mezinárodní víkend žen. Stejně tak zástupci české scény, kteří se představí na Wonderfestu, patří ke špičce svého žánru. Nová mladá klezmer-folk-rock-balkánská dechovka Burana Orffchester patří k nejnadějnějším jménům české scény a kam přijedou, budí pozdvižení. Dalším jménem, které na Wonderfestu diváci uvidí a uslyší, je skupina Krch-Off – velice svérázné seskupení kolem básníka J.H.Krchovského, obklopeného vybranými muzikanty pražského undergroundu (muzikanti z Echu, DG307, Plastic People apod.). Dramaturgie dává dále prostor českokrumlovské skupině Bratři Karamazovi - výborné, ač neprávem opomíjené skupině, také řazené do šuplíku underground (mj. nejoblíbenější skupina Magora – Martina Jirouse). Lahůdkou bude jistě i set Petra Linharta s hudebním cyklem Sudéty, který čerpá inspiraci mj. i z okolí Smržovky a Tanvaldu. Nejvíce publika možná osloví zřídka vystupující Jan Budař & Eliščin Band. Málokdo asi ví, že tento stále populárnější herec pochází z Jizerských hor. (narozen ve Frýdlantu, posléze žil na několika dalších místech Pojizeří, než přesídlil do Brna). V kapele Eliščin band Budař zpívá a hraje na piano. V roce 2006 vydal svou prvotinu, album Uletět orlovi, plnokrevné a zvukově velmi barevné album balancující mezi folkem a šansonem.

Wonderfest nezůstane jen u živé muziky. Festival doprovodí výstava ve foyer Parkhotelu - velkorozměrné fotografie renomovaného hudebního fotografa Karla Šustera připomenou nejen uplynulé ročníky Wonderfestu, ale i spřízněné akce, jako je například Slet bubeníků, Eurotrialog Mikulov a další.

Podrtrženo a sečteno:
Název: Wonderfest Smržovka
Termín: sobota 17.11.2007, 18:00
Místo konání: Smržovka, Parkhotel
Program:
18:00 Petr Linhart
18:30 Rada Synergica
19:45 Krch-Off
21:00 Jan Budař & Eliščin Band
22:30 Burana Orffchester
00:00 Bratři Karamazovi

Uvádí hudební publicista Petr Slabý

www.wonderfest.cz
www.rock-jazz.cz
www.smrzovka.cz

Cena v předprodeji 220 Kč, v den konání 240 Kč

Možnost přespání v tělocvičně základní školy s vlastní karimatkou a spacákem za poplatek 50 Kč.

Pořadatel: Město Smržovka ve spolupráci s agenturou AMP Praha

V Polí pět máme:
Bratři Karamazovi
Petr Linhart
O.P.N. (Krchovský)
J.H.Krchovský (knihy)