Tituly Fonal Records na pultu v Polí pět

S radostí hlásíme přírůstek na našem kamenném i virtuálním pultu - celou desítku titulů z pozoruhodného vydavatelství Fonal Records, sídlícího ve finském Tampere. Společným jmenovatelem muziky ukusující z ambientu, psychedelie, noiseu či freakfolku jsou hesla lo-fi a DIY!

Na našem kamenném i virtuálním pultu najdete zatím desítku titulů z produkce Fonal Records, do budoucna snad přibudou další. Cédéčka s velice hezkými obaly pořídíte za jednotných 399 Kč, dévédéčko Samiho Sänpäkkily pak za 589 korun. V případě objednávky poštou máte 8% slevu. Zde je aktuální menu:


fonal Es / Sami Sanpakkila - Early Filmworks 1996 - 2006
Es - Kaikkeuden kauneus ja käsittämättömyys
Es - A Love Cycle

Sami Sänpäkkilä aka Es je šéfem vydavatelství Fonal a spojnicí mezi mnoha hudebními, filmovými a dalšími projekty. Svou zhuštěně atmosférickou kombinací evokativního ambientu a abstraktní elektroniky dostál pověsti slovy těžko postižitelného tvůrce i klíčové persony současného skandinávského umění.


fonal Chamellows - Rat Hears

Rat Hears od projektu Chamellows je jakoby záznamem obyvákové lo-fi seance: v akci lehce rozladěná kytara, klávesky, elektronika, hračky i rádiové vlny. Čtyřstopákové variace na freak-folk, psychedelii i minimalismus. Hudlařina pro nepřipravené, osobitá lahůdka pro všechny, kteří se dovedou vyladit na správnou vlnu s podivíny.


fonal Islaja - Ulual yyy
Islaja - Palaa Aurinkoon

Piano, akustická kytara, klávesky nebo melodika jako vědomý lo-fi improvising doprovázející polorecitovaný zpěv. Na první poslech nekomunikativní, na druhý a další záhadná, osobní, esoterická muzika. "Jako by PJ Harvey zpívala se Sigur Rós," vystřihnul písničkářské divožence Islaje (Merje Kokkonen) poctu magazín Irish Times. Zájem projevil i kytarista Sonic Youth Thurston Moore, na jehož značce Ecstatic Peace vyjde Islajin živák Blaze Mountain Recordings.


fonal Paavoharju - Yhä Hämärää

Freefolkové šílenství se zřejmě jen tak nevytratí. Dalším důkazem mohou být finští Paavoharju, tedy bratři Lauri a Olli Ainalovi, Johannes Pitkänen a zpěvačka Jenni Koivistoinen. Odloučenost, prudké mrazy, půlroční tma, ale i stejnou dobu trvající, nepřetržité světlo, víra v Boha. To vše se odráží na desce Yhä Hämärää (v překladu Neustále temný) téhle čtveřice z městečka Savonlinnan za polárním kruhem. Kytary, klávesy, analogová elektronika, Jennin podmanivý hlas a temně mlžná i melancholicky bolestná severská atmosféra.


fonal Kemialliset Ystavat - Kellari Juniversumi
Kemialliset Ystavat - Lumottu Karkkiourkki
Kemialliset Ystavat - Kemialliset Ystavat (zatím bez podrobností)

Muzikant Ján Anderzén vede Kemialliset Ystävät (Chemické přátele) jako proměnlivé sdružení přátel (ve kterém mimo jiné nechybí ani šéf Fonalu Sami Sänpäkkilä), kteří společně chtějí komunikovat zvukem, pojmenovatelným protimluvem moderně archaický. Bůhvíproč většinou na podlaze, zamotaní mezi desítky digitálních efektů, vetešnických předmětů, přehrávačů terénních nahrávek a kupodivu i hudebních nástrojů, vytvářejí nesmírně barevnou, občas pořádně hlučnou mozaiku.