To Live and Shave in L.A. a Sudden Infant v Praze

24. 4. se v pražském klubu Chateau l’enfer Rouge představí americká experimentální skupina To Live and Shave in L.A. společně se švýcarským performerem usazeným v Berlíně, vystupujícím pod jménem Sudden Infant. Koncert pořádá nedávno vzniklé nezávislé vydavatelství KLaNGundKRaCH.

Tlasila To Live and Shave in L.A. (TLASILA) založili Tom Smith (působil mimo jiné v rané sestavě legendárních Pussy Galore) a Rat Bastard (vlastním jménem Frank Falestra) v roce 1991 v Miami Beach na Floridě. První nahrávky zachycují manipulace s magnetofonovými páskami, doplněné Smithovým expresivním vokálem. Postupem času se skupina rozrostla o nové členy (Ben Wolcott, Weasel Walter a další) a její zvuk obohatily nové, jak elektronické, tak i rockové nástroje. Tvorba TLASILA se vymyká žánrovým kategoriím: přes výrazný vliv musique concrète, dada, psychedelického a improvizačního rocku nebo dubu je jejím nejdůležitějším znakem právě radikální antidogmatismus, který umožňuje v jedné jediné kompozici volně spojovat naprosto nesourodé hudební i nehudební prvky.

Skupina se sice v roce 2000 rozpadla, ale na konci roku 2003 byla znovu obnovena a co do počtu členů dokonce značně rozšířena: okruh stálých či příležitostných spolupracovníků dnes čítá bezmála 20 jmen a jsou mezi nimi např. multiinstrumentalista Andrew W. K. (spolupracovník raných Wolf Eyes, dnes komerčně úspěšný sólový umělec), kytarista a zpěvák newyorských Sightings Mark Morgan nebo jedna z největších hvězd americké rockové alternativy – Thurston Moore. Nová podoba TLASILA studiově debutovala v roce 2006 albem Noon and Eternity a představila zde čtyři dlouhé, zvukově neobyčejně bohaté skladby s dramatickým Smithovým vokálem, který zabírá značné množství poloh od přiškrceného šepotu přes bluesově procítěný zpěv až k hrdelním výkřikům připomínajícím hlasový projev Arta Lindsaye nebo Jandeka. Na pražském koncertu soubor vystoupí v pětičlenné sestavě a představí aktuální desku The Cortege (2008).

Tvorba Joka Lanze, jediného člena projektu Sudden Infant, který bude TLASILA předskakovat na první půlce turné, je značně rozmanitá. Její těžiště leží na pomezí hudebního experimentu a akčního umění. Pověstné jsou například zvukově-pohybové performance, při nichž hraje vedle přednatočených smyček a ruchů důležitou roli nazvučené performerovo tělo. Ve výčtu umělců, s kterými Sudden Infant během více než dvaceti let své činnosti spolupracoval, nechybí významní představitelé soudobé hudby, např. Z’ev, Carlos Giffoni, Peter Kowald, Christian Marclay nebo DJ Olive.

ODKAZY:

TLASILA http://www.toliveandshaveinla.com
http://www.myspace.com/toliveandshaveinla

SUDDEN INFANT
http://www.suddeninfant.com/
http://www.myspace.com/suddeninfantnoise

KLaNGundKRaCH
www.klangundkrach.net
info@klangundkrach.net

Chateau l’enfer Rouge
www.chateaurouge.cz