Veřejný dům v MeetFactory 13.4. představí činnost všech dramaturgií továrny

 

Večer zahájí tradičně vernisáž výstavy. Galerie MeetFactory se pod vedením berlínské kurátorské skupiny insitu promění v prostor, jemuž budou vládnout „self-help books“. Často až náboženskou oddanost těmto knihám, vytvářejícím pseudofilosofie či každodenní rituály, reflektují ve svých dílech Andy Kassier, Christian Falsnaes, Isabella Fürnkäs, Basim Magdy, Pia Sirén, Marianne Vlaschits a Anna Witt. Výstava Fake It Till You Make It bude probíhat do 27. května.

 

Galerie Kostka se vedle toho rozloučí s křehce poetickou výstavou Placed into Abyss, zabývající se vývojem historických skleníků spjatých se jménem biologa a výzkumníka Franka Stainbridge. Chilský umělec Rodrigo Arteaga zkoumá, kde vzniká bariéra oddělující nás od ostatních druhů. Klade si také otázku, jak lze definovat místa, která považujeme za naše a která přidělujeme ostatním. „Ať už jde o vitrínu nebo o okna, sklo je pro mě důležitý materiál,“ uvádí Arteaga.

 

Klara Rudas, Georg Schöllhamme, Hedwig Saxenhuber, Miklós Zsámboki, Elisabeth Orr/Micah Angelus, Sidney Aelbrecht, Jiří Žák, Romana Drdová – to jsou ti, kteří otevřou své ateliéry v prvním poschodí továrny. Patro se studii rezidentů bude volně přístupné po celou noc, kurátoři Lucia Kvočáková a Piotr Sikora v průběhu Veřejného domu povedou komentované prohlídky ve slovenském i anglickém jazyce.

 

Ve stejném patře obsadí divadelní zkušebnu KineDok – platforma, která v MeetFactory pravidelně promítá dokumentární filmy. Tentokrát ukáže svět italských důchodkyň cestujících poprvé v životě k moři. Dokument Funne: Dívky, které snily o moři ukazuje, že nikdy není pozdě vydat se na cestu.

 

„Vše, co je možné, se stane,“ říká jedna z postav nestandardní detektivní story Temné energie německé spisovatelky Julie Zeh. Premiéra dramatizace tohoto románu proběhne 14. května, o tom, co vše se může ve světě fyziků stát, se ale bude možné přesvědčit už v rámci scénického čtení během Veřejného domu. Režie se ujme v MeetFactory známá Lucie Ferenzová, hrají Kristýna Frejová, Jakub Gottwald, Michal Balcar a Markéta Dvořáková.

 

Poznat tváře formující současnou nezávislou elektronickou scénu, které si do své stáje vybrala platforma SHAPE, to je cílem hudební dramaturgie. Minimalistická umělkyně Caterina Barbieri, zabývající se polyfonním a polyrytmickým potenciálem syntetizátorů, nebo OKO DJ, bourající bariéry žánrů a času - dvě zatím ohlášená jména, rozhodně ale nejsou poslední…
Více informací o programu:

Galerie MeetFactory – Fake It Till You Make It

Galerie Kostka – Rodrigo Arteaga: Placed into Abyss

Rezidenční program – Současní rezidenti
KineDok – Funne: Dívky,které snily o moři

Divadlo – Julie Zeh: Temná energie (scénické čtení)

Hudba – Caterina Barbieri

OKO DJ

 

Další informace:

Vstupné na veřejný dům je volné.

 

Line-up večera bude dostupný na webových stránkách MeetFactory