Vidět hvězdy v písních z Utopie

Po prvních tónech z nové desky švýcarských Songs from Utopia dostane člověk trochu pocit jako kdyby poslouchal Patti Smith v doprovodu energického hospodského akordeonu. Po doznění titulní skladby See the Stars tento pocit částečně zmizí, protože album pokračuje v poněkud poklidnějším a folkovějším duchu.

SFU2

Po prvních tónech z nové desky švýcarských Songs from Utopia dostane člověk trochu pocit jako kdyby poslouchal Patti Smith v doprovodu energického hospodského akordeonu. Po doznění titulní skladby See the Stars tento pocit částečně zmizí, protože album pokračuje v poněkud poklidnějším a folkovějším duchu. Chvíli to může vzhledem k náboji See the Stars působit jako zklamání, ale posluchač brzy vycítí, že v dalších skladbách je nemenší energie, i když nabývá jiných podob.

Zdůraznit je třeba především hlasový projev zpěvačky a textařky Rebekky Zarkavy, v němž je kromě výšené Patti Smith slyšet mimo jiné i síla soulu a šansonu nebo Španělsko.

Texty jsou další velkou předností této desky. Zarkava nám ukazuje zvláštní svět, ve kterém modrá mlha loví řídké mraky (Mysterious Landscape – Záhadná krajina), vítr vypráví stromům podivné příběhy (World of Monsters – Svět příšer), v němž je snadné slyšet zpěv kosa (Red Earth – Rudá Země) a v němž Zarkava říká, že žije ve městě, protože je blízko nebi (Screaming Trees – Stromy, jež křičí). Ve většině textů jsou také motivy nešťastné lásky, ovšem zcela bez patosu. Z tohoto světa trochu psychedelických přírodních motivů, kde truchlení trvá věčně (See the Stars – Vidět hvězdy) mírně překvapivě vystupuje předělávka velvetovské Candy Says, která však celek nijak nenarušuje a je zdařilá.

Album See the Stars obsahuje celkem deset skladeb, které se člověku jednotlivě vryjí do paměti jen v necelé polovině případů, ale jako celek tato deska v člověku zanechá hluboký dojem dokonce i když nerozumí textům. Songs from Utopia hrají poměrně netradiční hudbu, v níž jsou patrné vlivy z mnoha různých směrů, které tvoří jednolitý – ovšem nikoli jednotvárný – celek, na němž se kromě podmanivého zpěvu podílí již zmíněný akordeon, vybrnkávaná kytara a takřka nenápadné bicí.

Kapela se představí 27.11. i v Praze a to v prodejně Rekomando, ale již nyní je tam k dostání toto album jak na CD tak na LP.