Vydavatelská smršť Polí5

Takové tempo vydávání jsem si sám u sebe nepředstavoval, loni devět titulů a do února další tři. Uf. Než se rozepíšu o tom posledním (Janíček / Ferenc - Tah) - pozvánka na jeho křest:: 12. 1., Praha, Cafe v lese, vstup ZDARMA"

Janíček & Ferenc Takové tempo vydávání jsem si sám u sebe nepředstavoval, loni devět titulů a do února další tři. Uf. Než se rozepíšu o tom posledním - pozvánka na jeho křest Janíček / Ferenc - Tah: 12. 1., Praha, Cafe v lese, vstup ZDARMA"

Těsně před Vánocema se stihl vydat další lisovaný titul (Martin Janíček / Petr Ferenc - Tah). Jde o záznam koncertu z doprovodného programu výstavy Orbis Pictus, který proběhl v roce 2011 v pražském Mánesu. Vzhledem k neopakovatelnému improvizačnímu charakteru má tentokrát opět smysl vydávat živý záznam, který se navíc povedl (nejen po technické stránce). Petra Ference asi nemusím více přibližovat - vydal jsem už jedno CD split Ruinu a jeho Birds Build Nests Underground. I tady obsluhuje gramofony, ale gramofonové desky už nejsou nezbytně nutné k vytváření zvuku, gramofon hraje i bez nich. Neméně známý je i Martin Janíček, patří k nemnohým českým představitelům sound artu. Pro další zařazení lze dodat, že patřil ke členům Orloje snivců (Jardu Kořána, zakladatele Orloje, také vydalo Polí5, takže kruhy se pomalu uzavírají...). Zde celý článek o M. J. v HisVoice"

Hudba Tahu se skládá z několika vrstev, dominují splývající táhle tóny narušované hraním na plech, pružiny a další nástroje. Gramofony spíše lehce dotvářejí výsledný zvuk a jen občas se ozve Jackovské praskání. Za pozornost stojí dynamika. Ostatně na plech se musí hrát ručně, to není pouštění zvuků z laptopu, dynamika fyzického hraní má výhodu přirozenosti... Koncert je rozdělen (natrackován) do čtyř oddílů, které do sebe plynule zapadají a zároveň naznačují základní čtyři typy různých zvukových modů se kterými duo pracuje.

CD vlastně mohlo vyjít už začátkem loňského roku, kdy mě Petr zkontaktoval. Původně jsem měl pocit, že ambientní poloha a nepříliš časté hraní dvojice vede k vydání spíše na CD-r. Ale než se připravil finální master a udělal obal, rozleželo se to na důstojnější lisovaný nosič. Ostatně předpokládám, že o Tah (stejně jako BBNU) bude aspoň drobný zájem v zahraničí a tedy se to vyplatí. Ale nakonec se celé vydání zarazilo na nedorozumění v komunikaci. Obal byl zadán do výroby až v prosinci a tedy hrozilo, že datum vydání na obalu možná ani nebude správně uvedeno. Vydání se stihlo, ale do distribuce se CD dostává vpodstatě až nyní.

Těsně před finálním masteringem a posledním dolaďováním obalu je nyní retrospektivní 2CD třicetileté improvizační spolupráce Durmana a Posejpala (zahrají též na křtu 12.1.), už jen na obalu stojí výtečné, na domácí poměry jistě přelomové, severské album Votěch Procházka Trio. A nakonec - masteruju se i nové album pitorekního Skrytého půvabu byrokracie, ale to už asi nakonec vydá Guerilla records, já to nestíhám :-)