WHAT’S HIDDEN - Co skrývá debutové album loňského vítěze soutěže Jazzfruit?

 

 

What’s Hidden je první studiová deska kapely Silva Šírová Sextet. Tato formace vznikla na popud saxofonistky Silvy Šírové v září 2017 a tvoří jí šestice muzikantů, kteří se potkali v rámci studia Jazzové VOŠ při Konzervatoři J. Ježka, ale dnes již spolupracují s předními osobnostmi naší (nejen) jazzové scény (např. Tonya Graves, Tomáš Sýkora Trio, Prague Big Band, Roman Pokorný, Miriam Bayle, Bohemia Big Band, Golden Bigband Prague, Sisa Fehér a další).

V dubnu 2018 byla kapela oceněna jako vítěz české kategorie soutěže Jazzfruit (pořádané Mladí ladí jazz). Sextet poté vystoupil na OPEN-AIR jako předkapela Herbaliser (koncert byl živě přenášen Českým rozhlasem Vltava, záznam zde: https://www.youtube.com/watch?v=Bo0V8ucTLy0 ).

    

Album What's Hidden obsahuje výhradně autorské kompozice, které vznikaly v průběhu cca posledních 4 let. Autorkou je Silvie Šírová s výjimkou skladby Acclimatization, kterou napsal pianista Jan Pudlák. Kompozice jsou žánrově poměrně rozmanité - od latiny, swingu a balad až po drum'n'bass. Spojuje je však důraz na melodiku a harmonickou konzistentnost.

 

Kromě pohrávání si s různými žánry se skladby vyznačují výraznějším střídáním nálad - od snových (What’s Hidden, What Next), melancholických (GFN, Simply Sad) až po divoké (Motolský lesík, Acclimatization), potažmo nesoucí prvky humoru (Popina, One Day My Groove Will Come).

Samotný název desky poukazuje na to, že v našich životech figuruje obrovské množství myšlenek, pocitů, či příběhů, kterými vnitřně žijeme, ale o nichž se nikdy nikdo nedozví, tedy zůstávají skryty. To souzní i s ústředním grafickým motivem obalu – obrazem od Michaely Fleissig.

 

Natáčení proběhlo ve Studiu Svárov v únoru 2019 pod zvukovým dohledem Michala Šindeláře a Lukáše Martínka. Mix alba zajišťoval Jan Rýdl, mastering pak Alexej Charvát (Amplion records, Studio Svengali). Kapela nahrávala v sestavě:

Roman Volf – trubka / Silva Šírová – tenorsaxofon, příčná flétna / Jan Pudlák – piano /

Samuel Tremko – kytara / Martin Gerla – kontrabas / Petr Nohavica – bicí.

 

Album vyšlo u vydavatelství Polí5 a je k dispozici kromě formátu CD i digitálně:

https://poli5.bandcamp.com/album/whats-hidden

 

Křest alba se uskuteční v Praze v klubu Jazz Dock v období červen-září (konkrétní datum

v jednání).

 

Další info o kapele:

https://www.facebook.com/Silva-Šírová-Sextet-142101043301150/

http://bandzone.cz/silvasirovasextet

https://soundcloud.com/silvasirovasextet