Z jeviště do sousedovy vany

Koupelny Part II: Krása, neboli druhý díl unikátního „koupelnového seriálu“, se divákům premiérově představí ve čtvrtek 4. dubna, v reprízách pak 5. a 7. dubna, vždy ve 20 hodin. Stane se tak tentokráte nejenom na scéně divadla Alfred ve dvoře, ale i v prostorech daleko atypičtějších, o to však tématicky autentičtějších: v opravdových koupelnách jednotlivých holešovických bytů.

Koupelny jsou dlouhodobým projektem Rybyřvoucí o.s, na jehož počátku stála řada výtvarně divadelních performancí, odehrávajících se v koupelnách soukromých bytů v Čechách (Praha, Litoměřice, Hradec Králové) a ve Francii (Paříž, Nantes, Bordeaux). Originálním způsobem, za použití autentických materiálů a propriet, zpracovávaly témata s tímto specifickým prostorem neodmyslitelně spjatá, předváděly je však v mnoha často nečekaných polohách, přesouvaly do dalších rovin, uváděly do neobvyklých kontextů. A nezůstalo „jen“ u těchto performancí. Paralelně vznikala i řada výtvarných objektů, textů, písní a kostýmů, které tématiku koupelen volně odrážely.

První díl, „Mýdlo“, výsledky výše zmiňovaných bytových experimentů začal rozvíjet na divadelním jevišti. Intimní prostor, který má zůstat za zavřenými dveřmi, se bez okolků předhazuje oku diváka, kterého tak staví do pozice jakéhosi voyéra. Specifická atmosféra místa však zůstává zachována. V druhém dílu se částečně „pachatel vrací na místo činu“, tedy do reálných, tentokráte holešovických koupelen. Divadelní prkna ovšem také zcela neopouští. Nenásilně tak propojuje „svět divadelní“ s každodenní „sousedskou realitou“

V jednotlivých bytech budou mít malé, desetičlenné skupiny diváků možnost prohlédnout si výtvarné instalace, související s představením. Každá skupina navštíví celkem dvě koupelny a poté se všichni společně přemístí do velkého sálu divadla, kde se před jejich zraky odehraje samotné představení.

Téma, se kterým si druhý díl pohrává a které variuje, je krása – svým způsobem ke koupelně patří stejně neoddělitelně, jako vůně mýdla, zapařené zrcadlo či kapající kohoutek. Právě zde se pokouší krásu získat, znovuobnovit, umocnit. Koupelna je místo bytostně spjaté s očistou a zkrášlováním těla. Podle jejich vlastních slov byla autorkám vodítkem téměř všudypřítomná fascinace leckdy absurdním světem iluzí kosmetického průmyslu, jehož produkty nás dnes a denně obklopují, které jsme ale automaticky zvyklí vnímat jen jedním, předem daným způsobem. Jakou zprávu a jaká poselství nám však sdělí etiketa šamponu či papírových kapesníčků, když se na ni podíváme trochu jinak?

Rybařvoucí o.s. je tvůrčí tým výtvarníků, hudebníků, produkce a režie, který vznikl v roce 2009. Klade důraz na kolektivní způsob tvorby a výtvarný experiment. Zaměřuje se na divadelní projekty, vhledem k oborové pestrosti členů však hranice různých druhů umění s oblibou překračuje, stejně, jako je rád otevírá spolupráci osobám nejen z oblasti umění.

Koupelny jsou dílem komplexním, pohybujícím se napříč různými prostory, tématy i žánry.

V souvislosti s představeními Koupelny part II: Krása (4., 5. a 7. 4. ), tak bude v průběhu dubna v divadle Alfred ve dvoře k vidění i doprovodná výstava.