Začátek léta? Rozhodně u Skaláka.

Magorovo Vydří, neboli Začátek léta u Skaláka, není jen festivalem pro staré, jak se mnoho lidí domnívá. Na tomto úžasném místě najdete účastníky od batolecího věku po úctyhodné sedmdesátníky i osmdesátníky, ovšem počet poměrně mladých lidí opravdu převládá. Liší se od ostatních akcí především velice volným způsobem organizace a velice přívětivou atmosférou.

Něco málo z historie.

Festival se původně odehrával na statku Martina Jirouse, zvaného Magor. Zajisté nemusím vysvětlovat, o koho jde. Z původního minifestivalu se časem stala poměrně hojně navštěvovaná akce, a bohužel se to projevilo i na stavu stodoly, kde se hrálo. Dodnes nezapomenu, jak jsem si až při vystoupení všimla zteřelého nosného trámu, podepřeného rozpadajícími se cihlami. Dobrovolně přiznávám, že můj výkon byl tenkrát dost bídný, neboť jsem neustále hledala nejlepší únikovou cestu. Poté tam akce proběhla ještě asi dvakrát, než i sám Magor uznal, že je to nebezpečné. Tou dobou již také reptali  i přátelští obyvatelé Prostředního vydří. Proto byla akce přesunuta na mlýn jeho kamaráda Skaláka. Tento úžasný člověk z ruiny vybudoval nádhernou usedlost s několika pódii, obklopenou rybníky a loukami. Smutné je, že neměl takové štěstí na sousedy. Ačkoli je mlýn od Meziříčka dostatečně vzdálen, stále mu házejí klacky pod nohy. Ale je to statečný chlapík a jistě to zvládne.

 

Proč se tam vypravit?

Málokde se setkáte s tolika rozmanitými lidmi, pitoreskními postavičkami a opravdu nadmíru kamarádskou atmosférou.

Neplatí se žádné vstupné, je však slušností řádně pařit, aby se pokryly náklady. Všechny kapely jsou hrazeny z konzumace.

Hraje se vždy až odpoledne, takže máte čas na to popovídat si s kamarády či balit protějšky.

Není tu přestánkováno. Vlastně krom pivních a jídelních barů zde najdete jen nás – tedy keramiky z Křepic (letos i se zbožím Polí 5), Lubora Maťu s knihami a čajovníka.

Je tam příšerně krásně. Louky, lesy, potůček, rybníky, no prostě pohoda. Doporučuji zajet si tam se stanem, neb povalování ve volném prostoru může být mírně nebezpečné. Na každém kroku narazíte na nějakou rozjaženou postavu nabízející domácí kořalku a podobně. Není však třeba obávat se vyjet třeba s dětmi, je zde i pár klidnělších míst na vedlejších lukách.

Uvidíte nevídané, uslyšíte neslýchané.

 

Co s sebou?

Teplé oblečení. Noci zde bývají chladné i v létě.

Nějaká ta svačinka se vždy hodí, hospoda tu není a jíst čtyři dny to samé je trochu nuda.

Nějaká ta balená voda se taky neztratí.

Plavky – je mnoho míst, kde se dá báječně vykoupat.

A kdyby zapršelo, tak i košík na houby.

A především dobrou náladu, trochu tolerance a porozumění a nějaké ty peníze. Bankomat na rohu tu nemají.

 

 

 

Blanka