Zkoumání identity, kořenů, kulturních kotev a budoucnosti

Polští avant-hiphopeři vydají třetí album Kultur Shock plné hostů a vyrazí na turné s Ink Midget & Pjoni. Polí5 jej má samozřejěm v distribuci. Kapela se staví i na Sperm festivalu.

NapszyklatStaré, zaprášené a špinavé BMW s přebuzeným subwooferem jede přes městečko po cestě bez asfaltu. Na benzince s názvem Las Vegas naplní nádrž a pokračuje dál někam na východ. Míjí holohlavé burany s pitbully trávící čas na autobusové zastávce, poslouchající hudbu z mobilů, pokřikující nadávky a vystrkující prostředníky na projíždějící německá auta. To je zvuk nového alba Kultur Schock skupiny Napszyklat. Písně se snaží evokovat pocity z konfrontace hlasité západní kultury s nedefinovaným, ale pomalu se přízpůsobujícím středovýchodem Evropy. Hledání komunikačního kódu. Zpráva složená z bzučení syntezátorů, praskání vinylů, vydatných basů, zpěvu, rapu, terénních nahrávek podivných míst a abstraktních, jakoby indiánských, popěvků. Na albu hostuje ikona amerického hiphopového undergroundu MC Dälek, české duo DVA, slovenský rapper Bene, polská etno zpěvačka Barbara Wilińská a japonský rapper Sibbit.

NapszyklatBio
Napszyklat je jednou z nejoriginálnějších polských skupin, kterým se daří prosadit i mimo rodnou vlast. Existují od roku 2003, stylově balancují mezi žánry hiphop, postrock, noise, ambient, glitch-hop, wonky, worldmusic. V současnosti hrají ve složení: Robert Zbrakulaku Piernikowski – sampler, zpěv Cezary Bitdetektyw Kolodziej - bicí, sampler Marek Maryna Karolczyk - kytara, klávesy, pady Napszyklat vždy trochu vybočovali - pro běžného hiphopera je jejich hudba na první poslech trochu divná, pokřivená a složitá. Skutečně se nebojí experimentovat, jejich talent dlí především ve schopnosti brát ispiraci odkudkoliv a vytvářet funkční novotvary plné odkazů. Jejich texty se nezabývají stavem konta a autoparku - leitmotivem je ptaní se po identitě, kořenech, kulturních kotvách a budoucnosti vznikajícího globálního eintopfu. Nevzdávají se rodné polštiny a rádi si zvou hosty, kteří jim pomáhají na jejich otázky odpovídat v jiných jazycích. V polské hudební publicistice se postupně zažil pojem “napszyklat hiphop” jako synonymum originálního přístupu k tomuto žánru.

Kapitolou samou pro sebe a důvodem rychle se rozrůstající fanouškovské obce jsou jejich koncerty; sugestivní zážitky při kterých by se dala krájet hustá atmosféra a pozitivní energie i díky používání živých hudebních nástrojů. Za 8 let existence objeli kromě Polska také Francii, Německo, Velkou Británii, Česko a Slovensko. Napszyklat je kapela, o které ještě uslyšíte.

Koupit CD Napszyklat